Karacalar Köyü Alaşehir Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karacalar Köyü Alaşehir Bilgileri - Karacalar Köyü Hakkında - Karacalar Köyü Tanıtımı -Karacalar Köyü Resimleriİlçe: ALAŞEHİR - İl: MANİSA

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Manisa
Bilgiler
Nüfus 318 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 45600
Alan Kodu 0482
Yönetim
Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Alaşehir
Web Sitesi

Karacalar, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında açık bilgi olmamakla birlikte köyün alanının taşlık ve karasal bir iklim olması dolayısıyla bu ismi almıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.KÖyde anadolu gelenekleri mevcuttur.Ramazan bayramında köylü ortak bir yemeek hazırlar bayramlaşmaya mütakip yemek yenilir.Ayrıca ramazan boyunca toplu iftar yemekleri verilir.Köyde okuma oranı düşüktür taşıma sistemi sayesinde bu oran yükselmiştir.Şu an köyde büyümüş ve okumuş devlet memuru bir jandarma(1994) polis(1997)Öğretmen mevcut olup iki tane üniversite öğrencisi vardır.

Coğrafya

Manisa iline 127 km, Alaşehir ilçesine 19 km uzaklıktadır.Alaşehir ilçesinin karşısında bulunan dağ kesiminde bulunur. Köye geliş istikameti Baklacı Köyü, Tepeköy, Selce Köyünden geçerek Karacalar Köyüne ulaşılır.Bu bilgileri ara sıra Nuri ÖZBAY güncel haberler ve bilgiler eklemektedir.

İklim ve yaşayış

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.İklimine rağmen ormanlık pek alan yoktur.Bazı yerlerde meşe palamudu çalı ve ahlat diy bilinen (Yaban armudu) mevcuttur.Köyün en cazip tarafı dogal koşullarda yetişen armutları çok meşhurdur.çeşit açısındanda zengin olan türler arasında olgunlaşma sıralarına göre akça,elmacık,bursa,abasa.izmir armudu,kırmızı armut,turşu armudu mevcuttur bunlar tamamen doğal ortamda gelişip yetişir.Ayrıca taşları da meşhurdur bu yüzden evlerde yapı malzemesi olarak taş kullanılır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 350
2000 318
1997 274

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca geçim kaynağı köylülerin üzüm ve değişik işlerde geçimini sağlamak üzere Alaşehir ilçesine ve Türkiyenin değişik yerlerinde çalışmak suretiyle geçimlerini sağlamaktadırlar. Köyde şu anda hala ilkel tarım yöntemi uygulanmaktadır bunun sonucunda da verim düşüktür ayrıca dısarıya göç yogundur bunun nedeni köyde geçim kaynağının yeterince olmamasından dolayı insanlarımız geçimini sağlayamamaktadır buna bir çözüm getirilmesini öneriyorum aksi takdirde tarihi eskiye dayanan köyümüz dagılacaktır.Köyümüz için el ele Mustafa KIRKIL.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -Mehmet YENİLMEZ
1999 -Mehmet YENİLMEZ
1994 -Adem ÖZBAY (Vefat etmiştir)
1989 -Eşref ÖLMEZ (Alaşehir de ikamet ediyor)
1984 -Hüseyin BALKAN(Vefat etmiştir)
1979 -Hüseyin BALKAN(Vefat etmiştir)
1975 -Şahin ASLANTAŞ(Vefat etmiştir)

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz