Karacalar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1

Karacalar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Karacalar Köyü Mustafakemalpaşa Bilgileri - Karacalar Köyü Hakkında - Karacalar Köyü Tanıtımı - Karacalar Köyü Resimleri

İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA - İl: BURSA

Köy Muhtarı: Bilgi YokMuhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Bursa
Bilgiler
Nüfus 151 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16500
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Mustafakemalpaşa
Web Sitesi
Karacalar, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği konusunda bir bilgi bulunmamaktadır.Tarihi 400 yy öncelere dayanmaktadır. Ama büyüklerimizden öğrendiklerimize göre doğal afetler sebebiyle çeşitli zamanlarda yer değiştirerek suya daha yakın olmak istemişler ve şu an ki konumuna kadar dağdan aşağıya inmişlerdir. Köyümüzün yakınlarında eski köy adları bulunmaktadır. Bunlar Örencik, Baraköy ve Periliköy'dür. Bu yerleşim birimlerine ait ufak tefek kalıntılar günümüze kadar ulaşmıştır. Köyümüzün yakınların da bilinen tarihi yerler de vardır. Bunlar şankaya ve köyümüzün Balık Oynağı adını verdiği kuzey doğusunda yer alan, komşu Çaltılıbük köyünün Atardı olarak bildiği bölgede gözetleme kulesi de içeren, yerleşim yerleridir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi vereyim . KÖYÜMÜZÜN GELENEK VE GÖRENEKLERİ; KÖYÜMÜZÜN YEMEK ÇEŞETLERİ GENELLİKLE HAMUR İŞİ YEMEKLERE DAYANIR DÜĞÜNLERDEN ÖNCE KÖYÜN GENÇLERİ VE DAMATLAR TOPLUCA DÜBEK BAŞINDA BUĞDAY DÖVERLER BU DÖVÜLEN BUĞDAYLAR DÜĞÜNLERDE GELENEKSE YEMEĞİMİZ OLAN KEŞKEK YEMEĞİNDE KULLANILIR VE ETLİ TÜRLÜ YEMEKLER DE REVAÇTADIR.TATLILARIMIZDA ÇEŞİTLİ OLUP EN ÖNEMLSİ BAKLAVADIR DİĞER TAYLILARDA BAYRAMLARIMIZIN VAZGEÇİLMEZ LEZZETLERİNDENDİR. KÖYÜMÜZÜN GELENEKLERİDE ŞÖYLE;KÖYÜMÜZ KÜÇÜK Bİ TATİL KÖYÜ GÖRÜNÜMÜNDEDİR YAZ AYLARINDA (okullar kapandıktan sonra )NÜFÜS ARTIŞI YAŞANMAKTA ŞEHİRLERDE VE YUT DIŞINDA İKAMET EDEN KÖY MENSUPLARIMIZ YAZ TATİLLERİNİ GEÇİRMEK VE AİLE ZİYARETLERİNDE BULUNMAK İÇİN KÖYE GELMEKTEDİR. KÖYÜMÜZÜN ALTINDA BULUNAN DERE TATİLE GELENLERİN TATİL ÖZLEMLERİNİ GİDERMEKTEDİR. DEREDE YÜZEREK, DERE KENARINDA BULUNAN KUMLARDA GÜNEŞLENEREK VE BALIK AVLAYARAK TATİLLERİNİ GEÇİRMEKTEDİRLER. KÖYÜMÜZDE BAYRAMLAR GECELİ GÜNDÜZLÜ YAŞANIR BU BÖYLE GELMİŞ VE DEVAM ETMEKTEDİR.BAYRAMLARDA GENÇ KIZLAR VE GENÇ DELİKANLILAR UZUN ZAMANLARDAN BERİ SÜRE GELEN OYUNLRIMIZ VAR DIR TURA, MENDİL KAPMACA, YAKAN TOP ,VE DOKUZ KAYA GİBİ OYUNLAR OYNARLAR.OYUN OYNAMAK İSTEMEYEN GENÇLER YOLLARDA ARKADAŞLARI İLE GEZERLER. GECELERİ İSE BÜYÜK BİR ATEŞ YAKILIR VE ETRAFIN DA HOŞ SOHBETLER EDİLİR VE DABRUKA EŞLİĞİNDE ŞARKI VE TÜRKÜLER SÖYLENİR. BU EĞLENCEDEN SONRA DELİKANLILAR GENÇ KIZLARI TEK TEK EVLERİNE BIRAKIRLAR . YAĞIŞLI VEYA KARLI GECELERDE MÜSAİT OLAN BİR EVDE TOPLANILIR VE SOHBET EDİLİP OYUNLAR OYNANIR.

Coğrafya

Bursa iline 114 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 29 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 151
1997 111

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyümüzün etrafında bulunan kömür ve bor madenleri köyümüzün ekonomisinde büyük fayda sağlarlar

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - ALİ TANIŞ
1999 - RAMAZAN DURAK
1994 - HALİL EREN
1989 - MUSTAFA TANIŞ
1984 -mustafa TANIŞ
1979-mustafa EREN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz