Karaçam Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karaçam Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Karaçam Köyü - Mihalıçcık - Karaçam Köyü HakkındaKaraçam, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adı güneyinde bulunan karaçam ormanından gelmektedir. Bozkırın ortasında kalan son karaçam ormanı olma özelliğindedir. Köylülerin şevkati sayesinde orman korunmuştur.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Ama tirit aşının meşhur olduğu söylenir.Her yıl mayıs ayının ikinci PAZAR günü KARAÇAMLILAR günü olarak kutlanmakta,uzak şehirdeki bütün karaçamlılar o tarihte bir araya gelmekte,komşu köyler de davet edilmekte birlik beraberlik içinde yemekler yenilip şenlikler yapılmaktadır.Eski Diyanet İşleri Başkanlığı Hacdairesi Başkanı Merhum Mehmet Zeki ARSLAN'IN önderliğinde ve katkılarıyla yapılan çok güzel mimari özelliği olan görülmeye değer camii mevcuttur.

Coğrafya
Eskişehir iline 116 km, Mihalıçcık ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 82
1997 70

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Süleyman YILDIZ
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -Osman ARSLAN

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​