Karaçavuş Köyü Merkez Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
karaçavuç köyü bilgileri - karaçavuş köyü resimleri - karaçavuş köyü tanıtımKaraçavuş, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köy Amasya'ya bağlı merkez köylerinden tahminen 250 300 yıla dayanmaktadır. Köyün ilk ismi Kayaönü olup Yeşilırmak'ın Amasya yakasına konuşlanmış ve daha sonra Kayı ismiyle karşı yakaya taşınmıştır. İnsanlar buraya, çoğunlukla Sivas ve diğer illerden göç etmiştir. Yeşilırmak'ın üst kısmında Kayı Köyü olarak oturduktan sonra yeni yerleşim yerine taşınmışlar; yani yeni Kayı olarak bir süre devam ettikten sonra ismi değiştirilerek Karaçavuş ismini almıştır.

2050 de açılacak okulumuzdaçalışmaolacaktır çaalışmak için muhtarlığa başvurun tarih 2049.31.12(perşembe)
Ekonomi

Halkın çoğunluğu Devlet Demiryollarında çalışmaktadır. Aynı zamanda tarımla ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Köyde çoğu hala bulunan birçok tarım ürünü yetişmedir. Bunlar: Haşhaş, buğday, arpa, yulaf, mısır, kendir, domates, biber, patlıcan, karpuz, kavun, üzüm, salatalık, fasulye, patates, elma, armut, kayısı, şeftali, kiraz, vişne, mercimek, nohut gibi tahıl ürünleridir. Ayrıca geçinme kaynaklarından biri de hayvancılıktır. Genellikle keçi, koyun, inek, at, eşek ve manda gibi hayvanlar yetiştirilir. Köy küçük bir köydür. Bazı ekonomik sebeplerden dolayı halk kentlere göç etmiş.
Kültür

* Yemekler:
o Bulgur pilavı
o Ekmek aşı (Salçalı,yumurtalı ekmek)
o Sarımsaklı saç ekmeği
o Kaygana

MIHLAMA YAPRAK SARMASI (Dolma) HELLE (Lahana Çorbası) KELLE PAÇA MADIMAK ÇORBASI TARHANA ÇORBASI KÖMEÇ KAVURMASI EFELIK SARMASI KAVURMASI ELDE KESME MAKARNA ERIŞTE (Kavrulmuş Makarna) EL KADAYIFI KATMER IŞGEFE ÇÖKELIKLI PİDE KADAYIFLI ÇÖREK yemeklerinden bazilaridir

Atalar Oğuz'ların Kayı Boyundan geldiği için İslam öncesi Türk gelenek ve görenekleri köyde halen yaşamaktadır. Arap kültürü etkileri görülmez. Köy insanı misafirperver ve yardımseverdir. Yaşlı bayanların giysileri yıllar önceki ve şu an orta Asya'daki Türklerde rastlanılan giysilerdir. Lehçede yine orta Asya Türkçesi vardır.Alevi köyüdür
Coğrafya

Karaçavuş Köyü Orta Karadeniz bölgesinin iç kesimlerindeki Amasya ilinin, güneyinde bulunan Tokat iline bağlı Turhal ilçesinin kuzeybatısında, Zile ilçesinin kuzeyindedir. Yerleşim yeri deniz seviyesinden yaklaşık 450 metre yüksekliktedir. Köy Yeşil ırmağın güneyinde meşeliklerin içinde bir yamaçta kurulmuştur. Önünden Yeşilırmak geçmesi sebebiyle sulak bir araziye sahiptir. İklim, Karadeniz ile İç Anadolu bölgesi geçiş bölgesinde olduğundan iki bölgenin iklimi hakimdir. Köyün 2 km kuzey kısmında Yeşilırmak boyunu takip eden Devlet Demir Yollarına ait, Samsun - Sivas arası çalışan demiryolu geçmektedir.Köye 5 km uzaklıkta Kızoğlu tren istasyonu mevcuttur. Ulaşım eskiden beri trenle sağlanmaktadır. Ayrıca köy halkı için bir gelir kaynağı durumundadır. Karaçavuş Köyü Amasya şehir merkezine karayolu ile 43 km, Tokat iline bağlı Turhal ilçesine 35 km mesafededir. Turhal ile köy arasındaki yol asfalt olup günlük minibüs veya otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Amasya' ya giden yolda sadece Kızoğlu köyü ile Damuderesi köyü arası toprak yoldur. Amasya' ya ulaşım Ardıçlar köyünden günlük işleyen minibüs aracılığıyla ile ya da demiryolu ile sağlanmaktadır. Köyde yaşayanlar geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadırlar. Yeşilırmak boyunca güzel elmalıklar vardır. Büyük üzüm bağları, kavaklıklar ve dönüşümlü ekilen şeker pancarı tarlaları vardır. Araziler her türlü meyve ve sebze yetiştirmeye elverişlidir. Köyümüzün 3 tarafı Tokat iline bağlı köylerle çevrilidir. Merkeze bağlı köylerin en uzakta olanı ve sonuncusudur.


KARAÇAVUŞ KÖYÜNE KOMŞU KÖYLER

Doğusunda


Hasanlı Köyü


Turhal/Tokat

Batısında


Erikli Tekke Köyü (Tekke)


Turhal/Tokat

Güneyinde


Ormanözü Köyü (Ovacık)


Turhal/Tokat

Kuzeyinde


Ardıçlar Köyü


Merkez/Amasya
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
align="center" 2009 78
2000 147
1997 141
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesivardır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz