Karaçayır Köyü Bozüyük Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
karaçayır köyü resimleri - karaçayır köyü tanıtım - karaçayır köyü bilgileriKaraçayır, Bilecik ilinin Bozüyük ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

1864 göçü ile Kafkasya’nın Abhazya bölgesinden (Asihlorsa) yola çıkan Karaçayır ahalisi Apsuva boyundan olup bir kısmı direkt deniz yoluyla diğer bir kısmı ise Bulgaristan üzerinden geçerek Eskişehir bölgesine gelmiştir. Köy halkı kendilerine gösterilen Eskişehir’in Odunpazarı bölgesini beğenmeyerek bugünkü köy arazisine yerleşirken diğer bir kısmı ise bugün Eskişehir sınırları içinde olan Musaözü köyünü kurmuşlardır. Kurulusunda 50–60 hane olan köy bugün tamamı Abaza olmak üzere 30 hanedir.

Köyde bulunan sülaleler: Agırba, Agumba, Ajiya, Akozba, Cetkara, Çukua, Tanaşa, Vaza
Kültür

Köyün her yıl Temmuz'un ilk haftası KARAÇAYIR YEŞİLDAĞ ŞENLİKLERİ YAPILMAKTADIRbu şenliklerde köye yardım amaçlı olarak bağış toplanır.Ayrıca çerkes toplumunda düğünlerin önemli bir yeri vardır.Çerkes düğünlerinde genellikle gençler ön plandadır.Toplumuna bağlı ve kültürlerine saygı duyarlar.
Coğrafya

Bilecik iline 64 km, Bozüyük ilçesine 29 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 45
1997 41
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:0 (228) 3222181
Cep Telefonu: 0 (533) 3667626


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz