Karaçayır Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karaçayır Köyü Sivas resimleri - Karaçayır Köyü Sivas hakkinda bilgilerKaraçayır (bucak merkezi), Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Eski bir Türkmen yerleşimi olan köyün adı girişindeki Karaçayır adındaki çayırlık alandan gelmektedir.

Yemekleri

Sivas yöresinin mutfağını tam olarak yansıtmaktadır. Köyün meşhur yemekleri :

* Kömbe (Hamur İşi)
* Madımak (Aynı isimli bitkinin haşlanmasıyla yapılır)
* Kavurga (Buğday kavrularak yapılan bir yemiş)

Coğrafya

Sivas merkezine 22 km uzaklıktadır. Çevresi genel olarak bozkır olan köyün kurulduğu tepenin arkasında geniş bir çam ormanı bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Sivas il merkezine 22 km uzaklıkda olmasına rağmen rakım farkı nedeniyle sert bir iklimi vardır. Kışları aşırı derecede soğuk, Yazları gündüz sıcak olmakla beraber geceleri kışa yakın bir soğuk vardır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 160
1997 177

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım alanında başlıca mahsuller buğday, arpa ve fiğdir. Hayvancılık alanında ise büyükbaş hayvan yetiştirilir ve bu hayvanlardan elde edilen süt Sivas il merkezindeki mandıralara satılırdı. köyde yetişen gençlerin %90 ına yakını yüksek okul ve üniversite tahsilli olduğu için değişik kademe ve mevkilerde görev yapmaktadır. bu nedenle köyde çok az insan yaşamaktadır.ve yine bu nedenle köyde tarım ve hayvancılık nerdeyse yapılmamaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Hasan Ölmez
1999 - Halil Karakaya
1994 - Gani Doğan
1989 - Celal Yalçın
1984 - Sükrü Durukan
1977 - Turan Divrik
1968 - Rıza Doğan
1956 - Ali Durukan

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.