Karaçuha Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri - Karaçuha Köyü Horasanı - Karaçuha Köyü Hakkında Bilgiler - Karaçuha Köyü Resimleri

Bilgiler
Nüfus 83 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25810
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge İÇ ANADOLU Bölgesi
İl HORASAN
İlçe ERZURUM

Karaçuha, Erzurum ilinin Horasan ilçesine bağlı bir köydür.


TARİH

KARAÇUHA Köyü KARAKEÇİLİ AŞİRETİNİN TORUN KOLUNDAN KARAÇUHA OYMAĞINDAN GELİR.Köy sultan alparslanla Pasin ovasından erzurum ve çevresinde yerleşen Oğuzların Kayı boyundan karakeçili aşiretinden gelmektedir.horasan köylerine KARAKEÇİLİ aşiretinin Erzurumun Türkleşip islamlaşmasını sağlamak amacıyla iskan edildikleri TarihçiDR.Haluk ÇAY Hocanın ve Osmanlı arşivlerindeki çalışmaların sonucu olarak ulaşılmıştır.KARAÇUHA horasanda yerleşmiş olan 13 KARAKEÇİLİ köyünden biridir.Osmanlı kuran bu aşiret Türkiyenin en Büyük aşiretlerinden birisidir.Tarih öğretmeni ABDULKADİR BASTEM Burası konum olarak düz ova bir köydür.Osmanlı imparatorluk yıllarında var olan,Ermeni mezalimine şahitlik eden eski bir köydür.Ermeniler kaçarken bu köyede diğer köylerde yaptıkları kalleşlikleri yapmış,köy halkını kaçırtmış ve her yeri yakıp yıkıp gitmiştir.O zamandan sonra tekrar yerleşen köy halkı kurtuluş savaşından sonra çok az kalmış.Cıvar illere göç olmuş.Cumhuriyeti ilk yıllarında Pasinler ilcesine baglı olmuş,daha sonra Horasan ilçesine km olarak yakınlıktan dolayı bu ilçeye baglanmıştır.Köy adini Karacuha asiretinden alir. Aşiretten İstanbul,Sivas,Giresun (Alucra-Kavaklıdere),Samsun (Terme)civarlarında ve kars arpacay da yaşayanlar vardır.Ancak köyde 1940 yıllardan beri Kavaz Ailesinin çoçukları ve torunları yaşamaktadır.Adına türkü yazılan,kültürü saglam bir köydür.
Kültür

ERZURUM İlinin sınırları dahilinde olan bu köy,küçük ama konumu itibarı ile çok güzel bir alanda konuçlanmıştır.Düz bir ovaya ve verimli topraklara sahip bir köydür.Aras nehrinin köyün yanından gecmesi sulak arazinin verimli olması bakımından önem taşımaktadır.Tarihi bakımdan çok eski zamanlara tanıklık etmiş,Selcuklulardan,Osmanlılardan ve Ermeni zulmunden bu günümüze kadar köy varlıgını ve konumunu sürdürmüştür. Kavaz Ailesi, köyün kuruldugu günden günümüze kadar burada yaşamaktadır. Aile çevre ilçe ve illerde çok iyi tanınan asil,mert,sözü gecen ve sevilen bir ailedir.Ayrıca Erzurum-Kars-Agrı-İran-Irak ve Rusyayı baglayan cevreyolu ve Tren yolu köyün arazisinden geçmesi bu köyü önemli kılmaktadır.Tam bir ova köydür.Ulaşımın ve haberleşmenin olmadıgı gecmiş zamanlarda,Çevre köyler ile iletişim bu köyden yapılmıştır. Gelenekleri,örf ve adetleri Türk toplumunun tarihten günümüze ne ise bu köydede aynıdır.Yaşlılara hürmet,kücüklere sevgi,aile baglılığı,dini baglılık,imece,köy konaklarının korunması,uzun kış gecelerinde yapılan eglenceler gibi köy yaşantısının gerekleri sürmektedir.Artık teknolojik gelişmeler köylerdende takip edildiği için hayat köylüler içinde eskisi kadar zor gecmemektedir.Ayrıca, tarihteki ilk kuruluşundan beri bir Ailenin yaşadığı bir köy oldugundan bu aile için önemlidir. Irmak ve Kavaz Ailelerini bir arada tutan,gelenek ,örf ve adetlerini bu köyde yaşamış,şimdi Aile karbistanında yatan atalarından emanet aldıkları için bu köye önem vermektedirler.Aile büyüğü olarak kalan kişi hep saygı görmüş,ziyaret edilmiş ve sözü etkili olmuştur.Gençleri hep okumuş,mevki ve makam sahibi olmuşlardır.Bu gençlerin bir kısmı ise ticaret ve serbest meslek sahibidirler. Yüce Meclisimizde Milletvekili olarak Prof.Doç.Dr.İbrahim KAVAZ görev yapmaktadır. Köyümüz meşhur yemekleri;Yayla Çorbası,Lor Dolması,Dut Çullaması,Tatar Böregi,Haşıl,Kurut,Gılıko,Su Böregi,Aşmalı Yahni,Ayva Dolması,Çılbıra, Borani,Sirkeli,Hıngel,Kartol Yahnisi,Gaygana,Lobiya gibi leziz ve zengin menüsü vardır.
Coğrafya

Erzurum iline 83 km, Horasan ilçesine 17 km uzaklıktadır. Aras nehri yanında olup ,arazi bakımından sulak ve verimli bir arazi yapısı vardır.Yaz ayları köy ovalık oldugundan, eglence kermesleri için ideal bir konumu vardır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kış şartlarının agırlıgı hüküm sürmektedir ama ulaşım hiç aksamamaktadır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 83
1997 70


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Ancak taşımalı eğitime geçildiğinden beri eğitim yürütülmemektedir. Ayrıca köyde genç ve çocuk nüfusu olmadığından eğitim kurumu ihtiyacı hissedilmemektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Aras nehrinden arazi sulaması yapılmaktadır.Tren yolu ve karayolu köyün yanından gecmektedir. Ancak tren dourmamaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.