Karadikmen Köyü Hakkında Bilgi Akdağmadeni Yozgat

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akdağmadeni Karadikmen Köyü - Karadikmen Köyü Hakkında - Karadikmen Köyü Tanıtımı - Karadikmen Köyü Resimleri
Karadikmen, Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesine bağlı bir köydür.

Muhtarlık bilgileri

Köy Muhtarı: CEMAL ALTINTAŞ

Telefon: 0 (354) 336 11 19

Tarihi

köyun tarihi ortalama 170 senedir eskiyerlesim yeri eski koydiye atlandirdiklarri mevkiden geliyor halen orda kalintilar bulunmaktadir ev ahir gibi orenlerden olusuyor kalintilar vardir eski mezarligida vardir tabiki bunlar zamanla uyaniklar sayesinde tarlaya donusturulsede kalintilar vardir koyon suanki yerlesim yerine goc etmelerinin sebebi iseeski koyde su olmamasidir rivayetlere gore birkiz suya gitmis eski koyden baya uzakmis su orda bukizi zorla kacirmislar kizin babasida kanlisogudun dere dedikleri mevkide hemkizini hem de kaciran kisileri oldurmus daha sonra su yok diye ordan goc etmis yeni yerlesim yeri olan karadikmene ilk gelen kabine albayraklar sonra apalogullari dahasonramuratlar colaklar sirasiyla gelmisler su anki yerlesim yerine cokyakin olan ermeni yerlesim yeri vardimis akbatan sehri o sehrinde bkalintilari halen gunumuze kadar gelmis bunlardan ornek eski kirallarina ayit hamamdir halen koylu ve cere koylerden gelenler tarafindan kullanilmaktadir cevre mezralardanda goc alarak bukoy buyumustur uzunlu kacagin basi gibi mezralarin yanisira olukozu ve ozerden de baya bir goc almistir bunuda ermenilerin o cereyi bosalmasina bayliyorum koyun adi ise karahuyugun tepe diye tepeden geldigi soyleniyor benim
Kültür

´KÖYÜN EN GÜZEL YEMEKLERI BATI,BULAMAASI,BORANI,CALKAMA,PATATES HASLAMASI( KARDO HASLAMASI),MIHLA,MELEMEN,GABİL,

Coğrafya

Yozgat iline 128 Km., Akdağmadeni ilçesine 23 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 575
2000 511
1997 510

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. bunun yanisira yutdisinda cok insanlari vardir


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaplıcası, sahip olduğu mineraller sayesinde bit, pire gibi bütün haşereleri öldüren şifalı bir suya sahiptir. Uyuz hastalığına da iyi geldiği söylenmektedir.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz