Karaevli Köyü Merkez Tekirdağ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karaevli Köyü Merkez Bilgileri - Karaevli Köyü Hakkında - Karaevli Köyü Tanıtımı -Karaevli Köyü Resimleri

İlçe: MERKEZ - İl: TEKİRDAĞ

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Tekirdağ
Bilgiler
Nüfus 261 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 59000
Alan Kodu 0282
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Tekirdağ
İlçe Merkez
Web Sitesi
Karaevli, Tekirdağ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Karaevli; Oğuz Türklerinin Bozoklara'a bağlı bir boyunun ismidir. Bu boyların Moğol istilası ile başlayan, Anadolu'da beylikler döneminde devam eden ve Osmanlı İmparatorluğu'nun göç ve yerleştirme politikalarıyla Trakya'ya yerleştirilmeleriyle son bulan uzun bir göç serüveni vardır. Son olarak mübadele ile Türkiyeye Bulgaristan, Yunanistan, Yugoslavya gibi ülkelerden geri gelen Türkler'in İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Bursa, Adana gibi bir çok şehirde oluşturdukları köy, kasaba benzeri yerleşim yerlerine bu geçmişlerinden gelen boy isimlerinin verildiğini görebiliriz.

Coğrafya

Tekirdağ merkezine 18 km uzaklıktadır.tavsan tepe,tahtaköprü simen dere köyün en büyük deresidir. Taşköprü eski istanbul yoludur, ve MİMAR SİNAN tarafından yapılmıstır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 261
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma bağlıdır yalnız modern tarım yapılmaktadır. Bağcılık ve meyvacılık son yıllarda geçim kaynağı olarak yerini almıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -Basri MERT
1999 -Emrullah SEV
1994 -Refik ÖZTÜRK
1989 -Hasan ERDOĞAN
1984 - MEHMET SEVişken

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.diger yan köylere oranla karaevlide hiçbir şekilde köyde modernleşme konusunda gelişim olmamistır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz