Karagedik Köyü Düziçi Osmaniye

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karagedik Köyü Düziçi Bilgileri - Karagedik Köyü Hakkında - Karagedik Köyü Tanıtımı - Karagedik Köyü Resimleri
İlçe: DÜZİÇİ - İl: OSMANİYE

Köy Muhtarı: MUSTAFA DEKTAŞ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (328) 887 20 20


Tarihi

Adının nereden geldiği bilinmeyen köyün ne zaman kurulduğu da bilinmemektedir. Ancak ilk sakinlerinin Hasan MUDU ve Hasan ÇELİK adlı kişilerin olduğu bilinmektedir.Köyde telefon ve 1978'den bu yana elektrik mevcuttur.

Ulaşım

İlçeye 18 km uzaklıkta olan Karagedik, deniz seviyesinden 270 metre yukarıdadır. İlçeye ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır. Ancak köyün bazı mahallesine asvalt değil stabilize yollarla sağlanmaktadır. Köyle Osmaniye arası; Şekerdere köyü üzerinden 13 KM, Kumarlı köyü üzerinden 10 KM'dir.

Eğitim

Okur yazar oranı %98'lere ulaşmıştır.Köyde genç nüfus genellikle okumak suretiyle çeşitli meslek dallarında memur olarak çalışmaktadırlar.Köyde 1 Adet İlköğretim okulu ve 2 Adet Cami vardır.

Ekonomi

En önemli ekonomik etkinlikler tarım ve hayvancılıktır. Tarım girdilerinin yüksek olmadığı dönemlerde yetiştirilen KARAGEDİK KARPUZU bölgede marka olmuştur. Tarım sektörünün yaşadığı sıkıntılar artık karpuz ekimini bitirme noktasına getirmiş genellikle buğday ve Yer Fıstığı ekilmektedir.Son yıllarda zeytin yetiştirilmeye başlanmıştır.Şu anda köyün bir çok yerinde zeytin bahçeleri bulunmaktadır.Köyde kız alıp vermeden dolayı bütün köyün birbirleri ile akrabalık bağları oluşmuştur.Köyde kısmen Sulu tarım yapılmakta olup, su Kalecik Barajından gelen sulama kanalından ve Köylünün kendi imkanları ile Karanlıkdereden elektrik gücü ile temin edilmektedir.Köy halkı genelde çalışan insanlardır.

Sağlık

Köyün eski okulunun yanında bulunan lojman sağlık ocagı olarak hizmet vermektedir.Adem MUDU'nun katkılarıyla ve destegiyle yapılmıştır

Köyde Yaşam

Köyün eski tip evleri ahşap ve kargir olarak iki kat yapılmıştır. Birinci katları ahır olarak kullanılan evlerin genellikle tuvaletleri 20-30 metre evin dışındadır. Son zamanlarda yapılan evler ise betonarme şeklindedir.Bu binalarda banyo ve tuvalet evin içindedir.

Nüfus

Köyde 180 hane bulunmakta ve 926 nüfus yaşamaktadır. Genç nüfus çalışmak için köyden ayrıldığından nüfus azalmaktadır.

Mahalleleri

Köye bağlı; Merkez Mahalle, Karanlıkdere Mahallesi, Uzundere Mahallesi, Aksaylar Mahallesi, ve Bucak Mahallesi bulunmaktadır.

Aileler

Karanlıkdere Mahallesinde yaşayan KIRGIN, KİRAZ, KARGI,ÇELİK ve MUĞLU ailesi ile Bucak Mahallesinde yaşayan DURMAZ,DEMİR VE ALA aileleri Ceyhan ırmağının kenarında yaşamaktadırlar. Merkez Mahallede; ÇELİKLER,MATUĞANLAR, MUDULAR,ALALAR, HASANOĞLU,MUĞLU,KESME VE ÜSTÜNTAŞ Aileleri yaşamaktadır.Uzundere Mahallesinde, ABALAK'lar ve MUDU'lar yaşamaktadır.Aksaylar Mahallesinde, AKSAY, DENKTAŞ, SARI VE ALA aileleri yaşamaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz