Karageyikli Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karageyikli Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Karageyikli Köyü Mihalıçcık - Karageyikli Köyü - MihalıçcıkKarageyikli, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Ancak bir rivayet e göre zamanın birin de tekkeşin Ali eline de balta ve bir tek öküzü ile köyün arkasın daki sündiken dağlarına odun kesip getirmeye gider.Ali zaman zaman dağdan odun getirirken yine bir gün köye misafir olarak gelen oruç dede ismin de ki bir zaat la arkadaşı na köylüler bak yine dağdan odun getirdiğini söyleyince bu misafirler bakarlar. Bir de ne görsünler: öküz ün yanına bir geyik koşulu olarak köye odun getiriyor. Geyik görüldüğünü hissettiğin de korkarak dağa geri kaçar ve Tekkeşin Ali bu misafirlere beddua eder ve bu misafirler o anda ölürler bunların mezarları ölümlerinin gerçekleştiği yerde köyün dağı gören üst kısmın da halen mevcuttur.Dağa geri giden bu geyik in rengi siyah olduğu için köyün adına KARAGEYİKLİ ismi verilmiştir.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyümüzün hiçbir köyde yörede görmediğim değişik geleneği kurban bayramında erkek çoçukların kurban kesildikten sonra evlere tek tek gezip sivri değneklerle et toplarlar.

Coğrafya
Eskişehir iline 70 km, Mihalıçcık ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 206
1997 209

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - Karaçavuş
2004 - Türarslan ASLAN
1999 - Süleyman ÇELİK
1994 - Süleyman ÇELİK
1989 - Mustafa YILMAZ
1984 - Ali İhsan ŞEN

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​