Karagöz Köyü Pülümür Tunceli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
karagöz köyü bilgileri - karagöz köyü tanıtım - karagöz köyü resimleriKaragöz, Tunceli ilinin Pülümür ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı, köy sınırları içerisinde bulunan "Karagöz" isimli gözeden gelmektedir. Daha önceki adı "Gürük" olan köyün adı; köy adlarının değiştirilmesi ile "Karagöz" olmuştur.Zaza kürdü köyüdür.
Kültür

Karagöz Köyünün tamamı Alevidir. Köy 1993 yilinda Terör doyalasiyla bosandi uzun yillarda kimse yasamadi. Suan hala hayvancilikla ugrasan ve aricilik yapan bir kac ailemiz yazlarini köyde geciriyorlar. Köylülerimiz hayvancilikla ugrasirlardi, düzenli olarak yaz aylarini yaylada gecirirlerdi cünkü köyün en önemli gecim kaynagi hayvancilikti. Yaylaya gidilirken ve dönmek üzereyken genellikle Lokmalar dagitilirdi, kurbanlar kesilirdi. Insanlar ufak tefek anlasmasizliklar olsa bile köylüler birbirlerine her konuda yardimcida olurlardi. Örnegin Yazin otlar ve carsirlar bicilirken sürekli yardimlasarak yaparlardi.

Yemeklerin bazıları Babuko, None şir, Hasıl, Biciketava, Bişi, Helva ve Sögüs
Coğrafya

Tunceli iline 100 km, Pülümür ilçesine 30 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 -
2000 -
1997 -
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunlarla birlikte son yıllarda arıcılıkta yapılmaktadır
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon hatları vardır ancak çalışır durumda değildir.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz