Karahayıt Köyü Çine Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karahayıt Köyü Çine Bilgileri -Karahayıt Köyü Hakkında -Karahayıt Köyü Tanıtımı - Karahayıt Köyü Resimleri
İlçe: ÇİNE - İl: AYDIN

Köy Muhtarı: Erol ÇELİKMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 256 711 58 55

Cep Telefonu:

0 542 587 65 29


Aydın
Bilgiler
Nüfus 376 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 09500
Alan Kodu 0256
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Aydın
İlçe Çine
Web Sitesi

Karahayıt, Aydın ilinin Çine ilçesine bağlı bir köydür.

Karahayıt köyü, Çine'nin kuzeydoğusunda, Madran Dağı'nın Aybeleni Mevkiinin eteklerinde, dağ ile ovanın birleştiği noktada, ilçe merkezi Çine'ye 3 km uzaklıkta bir köydür.

Çine'nin, Çine Ovası'nın ve köylerinin hemen hemen tamamının kuşbakışı en güzel görülebileceği bir noktada bulunmasından ve ayrıca Çine'ye yakın olmasından dolayı, Çine'nin en güzel köylerinden biridir.

Köye bağlı ve köyün 2 km kuzeyindeki İdil Mezrası ile birlikte nüfusu 388'dir. Geçimi büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, zeytincilik ve bağcılık üzerinedir.

Geçmişi 80-90 yıllıktır. Civarda bulunan Abdurrahmanlar ve Dereköy Mevkiinden göç eden Abdurrahmanlar ve Pirahmatlar adlı Yörük sülaleleri tarafından kurulmuştur ve ilk kurucuları arasında Kamil Korkmaz ve babası Hacı Mehmet Efendi bulunmaktadır.

Köyde sağlık evi, ilköğretim okulu, köy odası, köy kahvehanesi ve su şebekesi altyapısı imece usulü ile devletten hiçbir yardım almaksınız yapılmıştır. Ancak köy kurulduğundan beri su sorunu çözülememiş, resmi makamlarca gerekli çözümler yürürlüğe konulmamıştır.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün ismi Ege bölgesine has makisel bir bitki olan hayıt ağacından gelmektedir. Köyün tam orta yerinde bulunan köy çeşmesinin olduğu yerde kocaman Pinar ağaçlarının olduğu yerde büyükçe bir siyah hayıt ağacı bulunmakta imiş (halen bahse konu yerde çok sayıda hayıt bulunmaktadır). Burada pınarlar da mevcut olduğundan yörükler buraya konarlarmış. Burada kalan yörüklere karahayıtlılar denile denile daha sonra köyün ismide bu şekilde konulmuştur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyde Çine ilçesi genelinde uygulanan geleneklerin hemen hemen aynısı uygulanmakta olup, düğün yemeği olarak tüm yörük geleneklerine uygun çorba, keşkek (buğday ve kuzu etinin birlikte çok uzun süre kaynatılıp ezilmesi ile yapılır), et yemeği(genelde 2 yaş üstü dana kesilir) pilav, kuru fasulye, patatesve biber kızartması (üzeri yoğurtlu), patlıcan turşusu (zeytinyağlı ve sarmısaklı, koruk ekşili), tatlı (genelde baklava olmakla birlikte bazen irmikte verilmektedir).
Aydın iline 40 km, Çine ilçesine 3 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

köyümüzün nüfusu son verilere göre 318 dir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy Çine ye yakın olması nedeniyle köyde ikamet edipte Çinede esnaflık yapan, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda çalışan, ya da gündelik işlere gidip gelen çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz