Karaibrahim Köyü Merkez Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
karaibrahim köyü bilgileri - karaibrahim köyü tanıtım - karaibrahim köyü resimleriKaraibrahim, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köyümüzün yaklaşık olarak 650 yıllık geçmişi vardır anlatılan rivayete göre köyümüz göçebe hayatı yaşayan ibrahim isimli esmer bir otlakçının yerleşmesiyle yurt haline gelmiş ve kara ibrahim diye ünlenen bu şahısın çocuklarının da burada çogalarak kalmasından köy haline gelmiştir kafası büyük ogluna kocabaş yaylada dogana yayla vs isimler konmuştur


Kültür

Köyün gelenekleri, görenek ve yaprak sarma,keşkek,aşure,haşhaşlı çörek, hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Amasya merkezine 57 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 456
1997 414
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.emekli sayısı oldukça fazladır.kalkınmış bir köydür.ahşap ev yok denecek derecede azdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz