Karainebeyli Köyü Gelibolu Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karainebeyli Köyü Gelibolu Bilgileri - Karainebeyli Köyü Hakkında -Karainebeyli Köyü Tanıtımı - Karainebeyli Köyü Resimleriİlçe: GELİBOLU - İl: ÇANAKKALE

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok
Çanakkale
Bilgiler
Nüfus 529 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 17500
Alan Kodu 0286
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Gelibolu
Web Sitesi

Karainebeyli, Çanakkale ilinin Gelibolu ilçesine bağlı bir köydür.
Bir Rivayete Göre: ilk yerleşimin Balıkesir'in Karasi Beyliğinden getirtilen Karain Bey ailesi tarafından yapıldığı için Karainebeyli adı verilmiştir

Başka bir rivayete göre(En Güçlü olanıdır.): Karainebeyli Köyü, Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı 180 haneli, 700 nüfuslu çok güzel manzaralı bir köydür. Köyün tarihçesi 1300' lü yıllara kadar uzanır. Pekçok yönüyle henüz keşfedilmemiş olan bu şirin köyü, yakından tanımak ve tanıtmak tarihi ve turistik açıdan büyük bir önem taşır. Çünkü burada istediğiniz ve hayal ettiğiniz herşeyi birarada bulabilirsiniz.. Tarihi, efsaneyi,örf ve adetleri, çam ormanlarıyla kaplı yemyeşil dağlarla çevrili geniş bir ovayı ve Saros Körfezi'nin sadece köy halkının değerlendirdiği ufak bir koyunda tertemiz bir denizi ve korkusuzca soluyabileceğiniz temiz bir havayı ... Köyün tarihi olmasının en büyük nedeni "Ece Bey'in" Anıt Mezarı'nın yöre halkının "Ece Baba" diye adlandırdığı tepesinde olmasından kaynaklanmaktadır. "Ece Bey" kimdir ? Ecebey Osmanlı Devletinin sultanlarından Orhan Gazi zamanının büyük devlet adamlarından ve başarılı ko-muntanlarındandır. 1354 Yılında Türklerin Lapseki, Çardak'tan Bolayır sırtlarına geçerek Rumeliye çıkışlarında Sultan Orhan Gazi'nin oğlu Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa ile birlikte Gelibolu ve çevresinin fethinde komutan olarak görev almıştır. Komutan Halil Ece Bey Avrupakıtasına ilk adımı Maydos'a geçerek atmış ve bu yöreyi fethetmiştir. Bu nedenle adına uygun olarak Maydos'a, Eceabat ,yöreye de Ece Ovası ve Saros'daki denize Ece Limanı adı verilmiştir. Yöre halkına Ece Kavmi denir. Ece Bey'in anıt Mezarı'nın bulunduğu "Ece Baba" tepesinin eteğindeki köye ise, ilk yerleşimin Balıkesir'in Karasi Beyliğinden getirtilen Karain Bey ailesi tarafından yapıldığı için Karainebeyli adı verilmiştir. Köyün Kurucusu Karain ailesine mensup "Kara Nebi" Ece Beyle birlikte Ece Baba tepesindeki Anıt Mezarda yatmaktadır.Mayıs ayında Çanakkale, Gelibolu ve Eceabat'tan gelen resmi konuklarla burada tören yapılır. Tören günü tüm köy halkı ve civar köylerden gelen misafirler Ece Baba tepesine çıkar. Törenden sonra Mevlüt okutulur, etii-nohutlu pilav, ayran ve peynir helvası ikram edilir. Ece Baba tepesi hakkında çeşitli söylenceler vardır:

Söylencelerden birine göre, Ece Baba'da bir kayanın üzerinde Ece Bey'in atının olduğu varsayılan bir nal izi vardır. Aynı nal izi Turşun köy istikametindeki Kayalte-pe'de de vardır. Bir diğer söylence de şöyledir: Ece Baba'da dilek taşı vardır ve dileği olan, kayalar arasındaki bu taşın içinden geçmeye çalışır. Dileği olacaksa taş sıkışır ve dilek sahibi adak adamadan iki taş arasından geçemez. Üçüncü söylenceye göre, Ece Bey'in Anıt Mezarı'nın yakınındaki Kalaycı Dede ile Ece Baba Tepesi arasında zaman zaman nur gibi parlak bir ışık görünür.

Tarihi Eserleri :

Köyün Anıt Mezar'dan sonra ikinci bir tarihi eseri, köyüm tam ortasındaki, Hicri Şaban 990, Miladi 1581 yılına ait Hacı Murat efendi tarafından yaptırılan camidir. Hacı Murat Efendi'nin türbesi caminin iç avlusundadır. Cami 1991 yılında onarılmış olup, içinde çok eski kitapların bulunduğu bir de kütüphanesi vardır.

Tarihi eserlerden bir diğeri Köy hamamıdır. Yakın tarihe kadar kullamlan.hatta salonunda köy düğünleri bile yapılan bu hamam evlere suyun gelmesinden sonra kullanılmamış ve yazık ki yıkılmaya yüz tutmuş bakımsız bir durumdadır. Onarılması halinde, tarihi bir eser kurtarılmış ve çeşitli toplumsal etkinliklerin yapılabileceği bir alan kazanılmış olacaktır.

Köyde eskiden 5 tane Yeldeğirmeni ve iki tane su değirmeni vardı. 30 yıl öncesi köy halkı, yaz aylarında Ece Ovasındaki harman yerlerinide bulunan küçük evlere taşınırdı, imece usulü ile biçilen buğday, arpa vs. bu değirmenlerde öğütülürdü.

Teknolojinin köye girmesi ile biçer-döğerler bu işi devr almış ve değirmenler bugün kullanılmadığından kaderlerine terkedilmiş durumdadır.

Köyde yeni yapılan modern evler yanında hala kullanımda olan taş duvarları ve çok geniş avluları ile eski Türk evleri vardır.

Karainebeyli köyünün kahvesi de tarihi bir binadır. Osmanlıca yapıtlar ile süslenmiş kahvehane 150 yılı aşkın süredir ayakta durmaktadır. Özellikle tavanı oymacılık sanatının bir şaheseridir. Kahvenin sırasında köy odası, Muhtarlık vardır.

Köy kahvesinin bahçesindeki fıskiyeli havuz ve özellikle ihtiyarların gölgelerinde oturdukları akasya ağaçları çevreye ayrı bir güzellik verir.

Karainebeyli köyü kuruldu .kurulalı okulu olan bir köydür. Önceleri Arap harfleri ile eğitim görülmekteydi, Harf devriminden sonra Latin harfleri ile eğitim veren okul sayesinde köyde okuma yazma oranı çok yüksektir. Okulun onarılmış 3 sınıfı ve 2 öğretmen lojmanı vardır. Bu okul 1997-1998 döneminde, öğrenim sisteminde yapılan değişiklikle 55 öğrencisi olmasına karşın ne yazık ki kapatılmış ve Öğrenciler taşımacılık usulü ele 12 km. uzaklıktaki ufak bir köye gitmek zorunda bırakılmışlardır. Birçok aile ise Gelibolu, Eceabat veya Çanakkale'de evler kiralamışlar, bazıları ise çocuklarını akrabalarının yanına göndermişlerdir. Türk aile yapısına ters düşen bu durum, geçici de olsa, birçok ailenin bölünmesine neden olmuştur.

Köyün girişinde ve köy kahvesinin tam karşısında çok güzel ışıklandırılmış ATATÜRK büstü vardır Diğer bir ATATÜRK büstü ise okulun bahçe sindedir. Okul kapanmadan önce törenlerin yapıldığı bu alanlarda şimdi sadece düğünler yapılmaktadır.

Mutfağı:

Köyün domatesi ve fasulyesi çok lezzetlidir. Zira Ece Ovasında domates,fasulye, pamuk, ayçiçeği buğday gibi ürünler bolca yetiştirilir. Tertemiz bir havada yemyeşil bu ovada çalışmak çok zevklidir, istanbul'da bile meşhur Çanakkale domatesi diye satılan domateslerin büyük bölümü burada yetiştirilir ve kamyonlarla satışa gider.

Köyün sütü, yoğurdu, ayranı, loru ve peyniri çok ünlüdür. Ayranla en güzel tüketilen "Yamıç" denilen maya-hamur ve soğanlı ve ıspanaklı pidesi, lorla yapılan "Gece Böreği" ve tuzlanmamış taze peynirden yapılan "Peynir helvası" köyün en belirgin ve ünlü yiyecekleridir.


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Çanakkale iline 30 km, Gelibolu ilçesine 39 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 529
1997 549

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardir .kanalizasyon sebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz