Karakadı Köyü İnegöl Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karakadı Köyü İnegöl Bilgileri - Karakadı Köyü Hakkında - Karakadı Köyü Tanıtımı - Karakadı Köyü Resimleriİlçe: İNEGÖL - İl: BURSA

Köy Muhtarı: ZEKİ UĞURMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0224 733 81 29

Bursa
Bilgiler
Nüfus 162 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16700
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe İnegöl
Web Sitesi
Karakadı, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı Kafkasya göçmenlerinin oluşturduğu bir köydür.

Tarihi

Köye ismini veren zat,Osmanlı devleti döneminde Batum ve civarında Kadılık yapmış olup daha sonra bir grup ACARALI muhacir ile birlikte İNEGÖLe göç ederek Uludağın yamaçlarında bulunan ve kendi ismini verdiği KARAKADI Köyünü kuran Kadı Ahmet Efendi dir. Ayrıca köy iki mahalleden oluşur.ve köyde AHISKA dan gelen muhacirlerde vardır.Köyün geçim kaynakları,hayvancılık,meyvecilik,tarım ve ormancılıktır.

Kültür

Köy insanları örf ve adetlerini kendi kültürleri doğrultusunda yaşatma çabasındadır.Düğün cemiyetlerinde alkol tüketilmemekte olup milli ve manevi değerlere sahip çıkılmakta ve yaşanmaktadır.Yemek çeşitleri çoktur.hinkal,mısır ekmeği(CADİ)phalobya,keçhilobya,otyemekleri,pelver de,papa,plekide ekmek,kaloco,tarhana,sinori,ekmekaşi başlıca yemek çeşitleridir.

Coğrafya

Bursa iline 51 km, İnegöl ilçesine 6 km uzaklıktadır.uludağın inegöl ovasına uzanan güneydoğu yamaçlarında kurulmuştur.marmara iklimi mevcuttur.yazları yarı kurak,kışları sert ve soğuk geçmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 162
1997 200
2009 210

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık,meyve yetiştiriciliği ve ormancılığa dayanmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Zeki Uğur
1999 - Zeki Uğur
1994 - Sadettin Uçar
1989 - Sadettin Uçar
2009 - Arif yılmaz

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz