Karakaş Köyü Yığılca Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
karakaş köyü bilgileri - karakaş köyü tanıtım - karakaş köyü resimleriKarakaş, Düzce ilinin Yığılca ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür

Köyün gelenekleri-görenekleri:Kişilerin vefatıyla ve ayrıca bir evden gelin çıkıldığınhelva da yaparlar ve bütün halk o ölenin ya da gelin gidenin evine toplanır.Helva yemeğe giderler. yöreselkıyafet olarak giyerler nıke denilen spor ayakkabı olaraktn giyilir fındıktoplamak için
Coğrafya

Düzce iline 51 km, Yığılca ilçesine 16 km uzaklıktadır. YEDİGÖLLER yolu üzerinde bulunmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 408
1997 368
Ekonomi

Köyün ekonomisi:Genelde tarım ve hayvancılık yapılmakta dır.son yıllarda fındık yetiştirilmeye başlanmıştır.köylü birlik ormanda da çalışılmaktadır.yıllar önce çalışmak için ALMANYA ya bir çok vatandaş da gitmiştir.Almanyanın BONN kentinde bir çok köylü vatandaş bulunmakta dır.Ayrıca son yıllarda çalışmak için köyün gençleri diğer illere göç etmişlerdir.Köyün bir birine bağlılığı halen daha çok güçlüdür.Bir birlerine zor durumlarda destek olunmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Karakaş merkez camii olarak merkezde bir adet camii bulunmaktadır.Bayanlara yönelik olarak da 2008-2009 eğitim öğretim yılında KURAN KURSU açılmıştır.


kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz