Karakent Köyü Merkez Burdur

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
karakent köyü bilgileri - karakent köyü resimleri - karakent köyü tanıtımKarakent, Burdur ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski çağlardaki yerleşim yeri karakent-ilyas köyü yolu üzerinde, köye 4 km uzaklıktaki üveyik burnu adlı mevkiide bir roma kentidir. bu kentin terkedilmesi sonucu türkmen boyları köyün şu anki bulunduğu (söğüt dağının güney etekleri) yere yerleşmişler ve buraya KARA demişlerdir .daha sonra bu kent ve kara kelimelerinin birleşmesi sonucu köyün ADI karakent olmuştur.
Coğrafya

Burdur merkezine 32 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi ve karasal iklim arasında ki bir geçiş iklimidir.Yazları sıcak Kışları nadiren soğuktur.Köyün güneye bakması ve kuzeyinin kapalı olması ayrıca burdur gölünün yakınında olması iklimim yumuşatmaktadır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 358
2000 340
1997 359
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. merkezi Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Burdurdan köye otobüsler sabah 8:30 (yeşilova tur) ve 15:00 kooparatif otobüsü kalkmaktadır. Köyde kooperatif binası,süt soğutma tankı,köy kahvesi,düğün salonu,kuran kursu,futbol sahası mevcuttur herşeyiyle mükemmel örnek bir köydür.


kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz