Karakoç Köyü Çaycuma Zonguldak

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karakoç Köyü - Karakoç Köyü Çaycuma - Karakoç Köyü Hakkında -Karakoç Köyü ResimleriZonguldak
Bilgiler
Nüfus 1150 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 67900
Alan Kodu 0372
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma

Karakoç, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür .


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur .
Kültür

Köyün gelenek, 10-15 yıl öncesine kadar köyde hıdırıllez kutlamaları yapılırdı .. Bayramlarda mahalleler arasında ziyaretler yapılır komşuluk ve akrabalık bağları güçlendirilir. Köy işleri İmece usulü yapılırdı. yemekleri mısır ekmeği, gözleme,serme(bazlama)
Coğrafya
Geniş bir alanda toplanılır, yemekler hazırlanır, mevlit eşliğinde insanlar biraraya gelirdi
Zonguldak iline 60 km, Çaycuma ilçesine 17km uzaklıktadır.filyos cayınada 8 km`dir. Bartın iline 27 km mesafededir. Köyün 6 mahallesi vardır Merkez , Marangozali, Kuloğlu, Ocakçıoğlu, Lazlar, Hocaköy. Köy çevresi Meşe, Gökçeağaç, çınar ve çam ağaçlarından oluşan ormanlıkla çevrilidir. Köy Bartın-Ankara yolu boyunca (3 km) uzanmaktadır. Köy boyunca uzanan bir deresi vardır. Önceleri çeşitli balıkların yaşadığı bu dere, ıslah çalışmalarından sonra yazları kurumaya başladığından balık çeşitliliği azalmış, hatta yok olmuştur.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir .
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1180
2000 1150
1997 837
Ekonomi

Köyün ekonomisi Madenlerde çalışan işçiler, devlet kurumlarında çalışan memurlar, son yıllarda seracılık ve sebze meyve üreten emekçilere dayanmaktadır . Hayvancılık, köyde yaşayanlaın kendi ihtiyaçlarını karşılamak için yapılır, profesyonel bir hayvancılık yoktur. Köy son yıllarda büyük oranda göç vermektedir. Genelde İstanbul, Tekirdağ, olmak üzere yurdun dört bir yanına dağılan emekçiler, köyün ekonomisini teşkil etmektedir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır .

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - BAYRAM GÜNER

2004 - BAYRAM GÜNER
1999 - REMZİ MERAL
1994 - REMZİ MERAL
1989 - SAFFET ÖZÇELİK
1984 - RIZA ÇAĞLAYAN

Altyapı bilgileri

Köyde biri aktif 2 ilköğretim okulu vardır . Bu okullar köylülerin kendi çabalarıyla yaptıkları okullardır. . Köyün içme suyu şebekesi 2007 yılında il özel idaresi köydes projesi kapsamında yapılmıştır.ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur Köy Ebesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
 

Son düzenleyen: Moderatör: