Karakocalı Köyü Sungurlu Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli Köyleri -Karakocalı Köyü Sungurlu- Karakocalı Köyü Hakkında Bilgiler - Karakocalı Köyü ResimleriBilgiler
Nüfus 455 (2000)
Rakım 1423 metre
Koordinatlar
Posta Kodu 19327
Alan Kodu 0364
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Sungurlu

Karakocalı, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Köyü Türkmenlere bağlı Varsak aşiretlerinden bir boy kurmuştur. Bu aşiretin adı Karakocalı aşiretidir. Bu aşiret aynı zamanda Beğdili boyu ile Anadolu’ya gelmiş. Türkler içinde yayla hayatı, hayvancılıkla göçebe olarak yaşayan bu aşiret daha sonra Karakocalı köyünü yerleşim yeri olarak seçmiştir. Türklerde bir gelenek vardır: Bu da bağlı oldukları soyun adını yerleştikleri yerlere vermektir. Köyü kuran bu aşiret de bağlı oldukları Varsakların bir aşireti olan Kara Kocalı adının yaşaması için yerleştikleri bu yere Karakocalı adını vermişlerdir.


Köye daha kimler yerleşmiştir?

Çıtak Aşireti: Çıtaklar Varsak aşireti içinde önemli bir oymaktır. Sadece Karakocalı değil bir çok yere dağılmışlardır. Bunlar Yorgalı köyündeki Karafilikler, Sarıkaya’daki Çamurcu soyadı taşıyanlar, Esipkıran (Beylice) köyündeki Çıtaklar, Yukarı Beşpınar’daki Bağrıyanık soyadı taşıyanlar, Tirkeş köyündeki Çıtaksevi soyadını taşıyanlar, Uğurludağ Dağönü köyündeki Çıtaklar, Delice ilçesi Kavak köyündeki Şimşek ve Kurumuş soyadı taşıyan oymaklar hep Çıtak oymağına bağlı bir aşiretin soyudur.


Kirazlı: Kirazlı oymağının asıl adı Kurman oymağıdır. Gaziantep’in düşman işgaline uğraması (1. Dünya Savaşı 1914-1918) sonucu Anadolu içlerine gelen Kurman oymağından üç kardeşten biri Çiçekdağı yöresinde kalmış, İbrahim ağa ve kardeşi de Karakocalı köyündeki Kirazlı mevkiine yerleşmiş, sonra da köye dahil olmuşlardır.


Mamalı aşireti: Karakocalı köyüne yerleşen diğer bir gruptur. Adını Dulkadirlilerden yaylak, kışlak hayatı yaşayan Saltuklu Bey ailesinden Mama Hatundan aldığı belirtilmektedir.

Kültür

Köyün kültürü çok geniştir, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya
Çorum iline 77 km, Sungurlu ilçesine 21 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, bozkır iklim tipi hakimdir

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 455
1997 458
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz