Karaköy Köyü Bayramiç Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karaköy Köyü Bayramiç Bilgileri - Karaköy Köyü Hakkında - Karaköy Köyü Tanıtımı -Karaköy Köyü Köyü Resimleri

İlçe: BAYRAMİÇ - İl: ÇANAKKALE

Köy Muhtarı: RAMAZAN ÇAKIR


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0.286.7950332

Cep Telefonu:

0.544.6250298


Çanakkale
Bilgiler
Nüfus 63241095 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 17700
Alan Kodu 0286
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Bayramiç
Web Sitesi http:
Karaköy, Çanakkale ilinin Bayramiç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün asıl adı Mudanya'dır. Köy Bursa Mudanya'dan göç eden üç manav Türk kardeşin aileleriyle bu bölgeye göç etmesiyle kurulmuştur. Adı da buradan gelmektedir. Daha sonra Mudanya Karaköy olarak devam etmiş olup, sonra sadece Karaköy olarak anılmaya başlanmıştır. Bazı eski ve yabancı kayıtlarda hala Mudanya olarak geçmektedir. Google Earth programında da köyü Mudanya olarak bulmak mümkündür. Bu programla köyün fotoğraflarını ayrıntılı bir şekilde incelemek mümkündür.

Kültür

Köy insanlari eğlenmeyi severler. Dügün ve sünnetler bayramlar coşkuyla kutlanır. Köylüler çok misafirperverdir. Köyde halen eski gelenek ve görenekler yaşatılmaktadır.

Başlıca soy isimleri (Topçu, Günenç, Eren, Pehlivan Daldal, Varol, Bulut, Kolay, Savaş, Yüksel)

Coğrafya

Köy Kaz Dağının eteklerinde yer alır. Çanakkale iline 111 km, Bayramiç ilçesine 39 km uzaklıktadır. Yeşilköy, ve Kızılelma yakın komşu köylerdir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 670
2000 637
1997 657

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa meyveciliğe dayanmaktadır son yıllarda meyvecilik daha hızlı gelişmiştir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mevcut okul binası taşımalı sisteme geçilmesinden sonra kullanılmamaya başlanmıştır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Bir ebe ile birlikte sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye ulaşım Mehmet GÜNENÇ ve Hüseyin BULUT tarafından işletilen otobüslerle sağlanır. İlçe merkezi Bayramiç'e giden otobüsler her gün sabah köyden ayrılır ve ikindi saatlerinde köye döner.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz