Karaköy Köyü Çavdır Burdur

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
karaköy köyü bilgileri - karaköy köyü tanıtım - karaköy köyü resimleriKaraköy, Burdur ilinin Çavdır ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Rahat Dağı'nın eteğinde kurulmuş 150 hane, 383 nüfuslu (2000 nüfus sayımına göre) bir köydür. Köyün ilçeye(ÇAVDIR) uzaklığı 9 km' dir.

Köyün ilk kurulduğu yer Çavdır-Karaköy arasında "Eski Köy" diye adlandırılan yerdir. Buradaki köyün kuruluşu kesin olarak bilinmemektedir. Bu bölgede suyun az olması nedeniyle o dönemde yayla olarak kullanılan şu andaki köyün kurulduğu yere, on dokuzuncu yüzyılın başlarında yerleşilmiştir. Halkın başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım alanlarının yeterli olmaması halkı başka geçim kaynağı arayışlarına yönlendirmiştir.

1947 yılında köye ilkokulun açılmasıyla birlikte eğitime büyük önem verilmiştir. Eğitim seviyesi yüksek bir köydür. Şu anda köy nüfusuna kayıtlı çeşitli devlet kademelerinde 200 civarında memur görev yapmaktadır.

1960'lı yıllardan sonra köyden Avrupa’ya ve büyük şehirlere önemli sayıda göç olmuştur. Bu göç,eğitim ve iş bulma amacı ile olmuştur. 1997 yılına kadar süren bu göç,şu anda geri dönüş sürecine dönüşmüş, muhtarlığında çalışması sonucu köye dönmek isteyenlere arsa satışlarıyla yazlık konut yapımı başlatılmıştır. Yazlık konut yapımının hızlanması,Rahat Dağı'ndaki Koca Yayla' ya yolun açılması,yayla turizminin gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır. Her yıl Koca Yayla 'da yapılan "Yayla Şenlikleri" kavurucu yaz sıcağında serin bir yer isteyenleri beklemektedir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 383
1997 350
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz