Karaköy Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1

Karaköy Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri İli Köyleri -Karaköy Köyü Yahyalı- Karaköy Köyü Hakkında Bilgiler - Karaköy Köyü Resimleri
Kayseri
Bilgiler
Nüfus 1111 (2007)
Koordinatlar
Posta Kodu 38500
Alan Kodu 0352
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Yahyalı

Karaköy, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Zamantı ırmağı kıyısındaki bu tarihi köyün hane sayısı 328, nüfusu ise 1925'tir. İlk yerleşmenin 400 yıl kadar önce olduğu söylenen köyün adı hakkında iki rivayet vardır:

1. Çevreye çok kar yağdığı halde buraya az yağmaktadır. Dolayısıyla köy, çevresine “kara bir nokta” şeklinde görünmektedir.
2. Ormanlarla kaplı olan bölgenin bir yangın sonrası kararıp kalmış kısmına bugünkü köy kurulmuştur ve ismini burdan almıştır.

Köy; önce Adana'ya bağlıyken daha sonraları Develi'ye ardından da 1954'de Yahyalı'ya bağlanmıştır. Uzun süre Osmanlı Devleti'ne bağlı kalan köyün, 19. yüzyılda Kozanoğulları hakimiyetine geçtiğini görüyoruz. Zaten Kozanoğlu Ahmet Bey, yakındaki Şıhlı kasabasında doğmuştur. Sırkıntıoğulları adını taşıyan kabile, bölgede Kozanoğulları adına hakimiyet sürmüştür.

Bilhassa Yemen Harbi'nde çok şehit veren köyün Fransız-Ermeni işgali döneminde mücadelesi oldukça kanlı geçmiş, Karaköy-Şıhlı yolunu tutarak Develi'ye geçit vermemişlerdi.

Köyde halaen yaşayan dört büyük kabile vardır. Aggalar(Kılıçlar), Sırkıntılar; Kozan'ın Turunçlu köyünden Çulhalar; Yahyalı'dan Canlar (Aliceler), Elbistan'dan Hamzalar ise Feke'den gelerek yerleşmişlerdir. Teşvik, Soylu ve Çopur aileleri ise 150 yıl önce Yahyalı ve Şıhlı'dan gelen ailelerdir. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda köy 25 haneden ibaret olup Örencik tepesinde kurulmuştur.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Kayseri iline 150 km, Yahyalı ilçesine 26.600 m uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Adana iklimine yakındır.


Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 1109
2007 1111
2000 1167
1997 1765
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - (Kara) Necati SIRKINTI
2004 - Kemal SIRKINTI
1999 - Ahmet KEL
1994 - Hüseyin SIRKINTI
1989 - Osman ŞAHİN
1984 - Cezmi SIRKINTI
1979 - (Topal)Omar
1978 - Osman CAN

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz