Karakuyu Köyü Korkuteli Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karakuyu Köyü Korkuteli Bilgileri - Karakuyu Köyü Hakkında - Karakuyu Köyü Tanıtımı -Karakuyu Köyü Resimleriİlçe: KORKUTELİ - İl: ANTALYA

Köy Muhtarı: Adil YAĞCIOĞLUMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (242)6584014

Cep Telefonu:

0 533 226 67 34


Antalya
Bilgiler
Nüfus 284 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 07800
Alan Kodu 0242
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Korkuteli
Web Sitesi

Karakuyu, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

KÖYÜN ADI daha önce,ki yaşayan uygarlıklar köyün içme suyu olan tek kuyusunu ağzını saç kapakla kapatıp uzerini toprakla kamofile yaparlar bir çivtçi tarlasını sürerken rasgele kuyuyu keşveder kara kuyunun içi su doludur ve... köye o günden bu yana karakuyu denilir, ayrıca köyün asar blümü olan kısımda sayısz höyükler ve tarihi kalıntılar hala mevcuttur

Coğrafya

Antalya iline 68 km, Korkuteli ilçesine 35 km uzaklıktadır. antalya korkuteli naldöken yolundan 50 km uzaklıktadır.Köyün yerleşim alanı üçdağ arasından düz ovaya doğru yerleşilmiştir.Ormanlık alan azdır.Arazisi çok düz bir ovadır ve son zamanlarda bu düz ovada güzel elma,şeftali,armut ve erik bahçeleri oluşturulmuştur.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 284
1997 304

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son zamanlarda meyveçilik artmıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hüseyin ÇUKUR
2004 - Adil Yağcıoğlu
1999 - Adil Yağcıoğlu
1994 - Ali GENCER
1989 - Ali GENCER
1984 - İsmail Gören

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde 1993 yılında yapılan köybinası bulunmaktadır ve bu binada muhtarlık hizmet bürosu ve kahvehane yer almaktadır.umarız yakın dönemde köye bir ptt şubesi açılır.. birde saglık ocagı kurulur.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz