Karakuzu Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karakuzu Köyü Zile - Karakuzu Köyü Hakkında - Karakuzu Köyü Tanıtımı - Karakuzu Köyü ResimleriTokat
Bilgiler
Nüfus 797 [1] (2000)
Nüfus Yoğunluğu %4/km²
Koordinatlar
Posta Kodu 60400
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Zile

Karakuzu, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi

karakuzu köyünün adı ermenilerin tanrıçesi olan enneput ismindeki bir kadından almııştır. daha sonra ernavadi olarak kullanılmış enson olarakta karakuzunun türkçeleştirilmiş hali olan ennebadi ismini almıştır.köy karauzu ismini yakın tarihte almıştır yaşlılar köyün ismine ennebadi derler. birçok zileli vatandaşımız ve tokatlılar karakuzu olarak değil de ennebadi olarak bilirler.karakuzu ismi sadece resmi dairelerde geçer. zile ilçesine yakışan en güzel köydür.ennebadide asla su sorunu yaşanmaz.Zile nin en büyük köylerinden olup ve zilenin büyük kasabalarından Evrenköy, Yıldıztepe ve Güzelbeyli kasabasına komsudur.Stratejik olarak iyi bir konumda olan karakuzu köyü zile de herkes tarafın dan bilinir. köyümüzde piknik alanları boldur. çağlayanımız vardır etrafı yapılmış olup piknik alanı vardır. barajımız vardır gerçi ismi başka köyün adıyla anılıyor ama kurulan arazi bizim köyündür.çok güzel yerleşimi vardır çamlıklar içinde barajı seyrdedip pikniğinizi yapabilirsiniz. KöyümüZÜN birde yaylası vardır.yaylasında gölümüz vardır.yaylamızın ismi gavur alanı diye bilinir eskiden gavurlar:(yabancılar:)orda savaşta ikamet ederlermiş o yüzden o ismi almış. köyümüzde eski tarihlerden kalma yerler bulunur kilise yeri derler ama şimdi kalıntısı varmı bilmem. herkes gelip gezebilir .seviniriz.
Kültür

köyümüzün meşhur köftesi vardır her gelene mutlaka yoğururlar.çiğ köfteye benzer ama bu tavuk etiyle yoğurulur.ayrıca yaprak sarmamız vardır baklalıda sarılır.un helvamız vardır.tokatın meşhur testi kebabı vardır. köy gelenek ve göreneklerine bağlı olup kendine ait yöresel yemekleri vardır.bunların başında zile de de meşhur olan bat yemeği en başta gelendir.Köyün eğitim seviyesi yüksek olup köydeki gençlerin çoğu ilköğretimden sonra devam etmektedir.Birde köyümüzden 7 yıl önce kaybettiğimiz türkiye güreş şampiyonu Mustafa SEVER bu köyde büyüyüp mezarıda karakuzu köyün de bulunmaktadır.Köyümüzde bulunan emine demirtaş(hameyli) çiğ köftesi meşhurdur.
Coğrafya

Tokat iline 89 km, Zile ilçesine 18 km uzaklıktadır.Deveci Dağları eteklerin de kurulmuş olup dağları geniş , yaylaları olan bir köydür. Sınırları Yozgat a bağlı köylere kadar dayanır.Ulaşımın da problem yoktur.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1150
2000 797
1997 806
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır.sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve gsm operötörleri hizmet vermektedir.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz