Karaşar Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karaşar Köyü Ulaş resimleri - Karaşar Köyü Ulaş hakkinda bilgilerKaraşar, Sivas ilinin Ulaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Karaşar köyünün adı karaşehir anlamına gelir. Şar şehir demektir. Karaşar köyünün kuruluşu XVIII. yy. ikinci yarısına kadar dayandırılmaktadır. Köyün ilk göçerleri aslen Kırgızistan havarisinden Erzincan dolaylarına ve daha sonra da birkaç kol halinde Sivas, Kayseri ve hatta Karadeniz'e kadar ilerlemişlerdir. İlk kayıtlarda, köyde halen ikamet eden Kuruçay ailesinin büyük dedelerinden kabul edilen, Molla'nın köye yerleşik anlamda ilk temel atanlardan olduğu da görülmektedir. Karaşar köyü özellikle 1960 sonrası Türkiyenin değişen sosyo-kültürel yapı ve ekonomik dinamiklari bağlamında doğudan batıya göçe engel olamamıştır. Yeni umutlara yelken açan bu neslin temsilcileri halen üç kuşaktır, başta metropol İstanbul olmak üzere, batının birçok kentinde yaşamlarını sürdürmektedir. 1990 sonrası hızla değişen Türkiye yapısına ayak uydurabilenler çoğunlukla kendi işlerini kurmuş durumdadır. Kalan kesim ise devlet ve hizmet sektörlerinde mütevazi hayatlarına devam etmektedirler.

Coğrafi Konum

Sivas iline 40 km, Ulaş ilçesine 12 km uzaklıktadır. Komşu köyler; Hacımirza ve Tutmaç köyleridir. Ayrıca köye bağlı olarak Karabaşın Ağılı isminde birde mezra bulunur. Karabaşın ağılında sadece bir sülale oturur, köyden sadece bir ev olarak ayrılmıştır.

Kültür

Köyün düğünleri üç gün sürer genelde cuma sabahı başlar pazar akşamı sona erer. Yemeklerinden ilk akla gelenler mumbar, etli ekmek, hıngel diğer adıyla cırık, turşu kavurması, gözlüklü herle, ekmek aşı, gaygana,madımak,turşu kavurması,üzümlü çorba (bayramlarda ve düğünlerde) patates mıhlaması ve Sivas köftesidir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Karaşar Köyü, Sivas şehir merkezinden 250 metre daha yüksekte olması sebebi ile Sivas'tan 2,5 °C daha soğuktur. kışları soğuk yazları ılıman bir havaya sahiptir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500
2000 270
1997 328

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle 1990'lı yıllardan itibaren köyden büyük göç yaşanmıştır ama 2000'li yıllarda tekrar köye dönüş başlamıştır. Şu an köyde geniş çapta küçük baş hayvancık yapılmaktadır.

son üç yıl içerisinde botaş petrol boru hattı sayesinde seracılık da yapılmaya başlandı ve bir geçim kaynağı daha ortaya çıktı.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hasan Kalkan
2004 - Turan Sarı
1999 - Ali Osman Tecer
1994 - Turan Sarı
1989 - Hasan Hüseyin Doğan
1984 - Cafer Ateş

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.