Karaşeyh Köyü Hakkında Bilgi Felahiye Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri İli Köyleri - Karaşeyh Köyü Felahiye- Karaşeyh Köyü Hakkında Bilgiler - Karaşeyh Köyü Resimleri
Kayseri
Bilgiler
Nüfus 222 (2008)
Koordinatlar
Posta Kodu 38750
Alan Kodu 0352
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Felahiye

Karaşeyh, Kayseri ilinin Felahiye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Aşağıda okuyacaklarınız dışında Köyün tarhini ne siz sorun ne ben söyleyeyim. O tarihi köylüden başkası bilmez, gerisi de zaten bir geçmiş uydurmadan öteye gitmez. Ha öyle olmuuş olsa ne olur, ha böyle işte.

Karaşeyh Köyü adını halen mezarı Karaşeyh camiinde ulununan Kara Şeyh ten almaktadır. Halk arsında köyün ismi Karaşıh olarakta bilinmektedir. Köyün ismini aldığı bu kişi hakkında değişik bilgiler mevcuttur. En çok kabul gören rivayet, Karaşeyh isimli zatın 5 veya 7 kardeş olup her birinin belli yerlere dağıldığıdır. Ve sonuç olarak köyümüzde Kabristanı bulunan zat bu bölgeye gelmiştir. Ölümünden sonra mezarı burada kalmıştır. Bunun sonucunda köyümüzün kuruluşunda buraya gelen köylülerimiz mezarın yakınlarında su havzasının bulunması ile birlikte köyü burada oluşturmuşlardır. Cami içerisinde bulunan bu zatın mezarı gerek köylülerimizce gerek çevre köylülerce ziyaret edilmektedir.

Ayrıca köye hakim bir tepe olan ve Köylüler arasında Safrantı, Safran Kale gibi değişik isimlerle bilinen bir dağ bulumakadır. Bu dağı zirvesinde büyün ve derin mağralar bulunmaktadır.Tarihi bilinmemekle beraber dağın tepesinde yerleşim olmuştur. Ama bu yerleşim köyün şimdiki sakinleri tarafından olmamıştır. 40 kadar hane ve bir de kale öreni bulunmaktadır. Ama defineciler tarafından talan edildikleri için moloz yığınına dönmüşlerdir.

Ayrıca köyümüzde Büyük Pınar olarak bilinen ve tarihi eskilere dayana ve çok talı suyu olan bir çeşme bulunmaktadır Şuan restore edilen çeşme köy halkının su ihtiyacını yıllardır karşılamaktadır.

Pilav Şölenleri ile Karaşıh pilavı kavramını üretme çalışmaları devam etmektedir.Şu ana kadar bir usta eskitmiş, yine de nihai şekli verilememiştir. Nedense başka pilav yapacak ahçıda yetişmemiştir. Yani lonca sisteminin işlemediği memleket.

Ayrıca "glaboru" gibi ismi ve cismi nereden geldiği bilinmeyen bir turşuluk meyve yetişir ki suyunu 1000 lt. diğer meyve sularına değişmezsiniz. Köy kültürü mevcuttur. Çağdışı "Avrupacı" kültürü (ne oralı-ne buralı, iki arada bir derede,geçmişi var geleceği yok,ne müsl, ne gvr... ne derseniz uyar...) uzun uğraşlara rağmen oturmamıştır. 1960-70 lerde köyde kız oynatıp-tef çalanların şimdiki gençlere "namaz kıl" "git çalış", "sigara içme" vb. telkininde bulunduğu köy,..
Coğrafya

Kayseri iline 70 km, Felahiye ilçesine 10 km uzaklıktadır. İki dağ arasına kurulmuştur.(Safrantı Dağı-Çal Dağı)Köyden İleri devam eden bir yol yoktur. Ancak geri dönülerek başka yerlere gidilebilir. Yolun sonu yani.Köye ekinlik tepesinden giriş yapılır. Şu an kurumuş olan derenin üstündeki köprüden köy merkezine girilir. Girişte sol tarafta yamaçta Güney adı verilen bağlar vardır. Köyün en çok güneş ve yağmur alan bölgesidir. İlaçsız bağcılık yapılabilir.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kayseri merkeze göre kış bir ay erken başalyıp bir ay geç biter. Yazın bile geceleri şiddetli rüzgarlar vardır.(Vadide bulunduğu için) Gece gündüz sıcaklık farkı yüksektir. Yağışları genellikle kışın ve kar şeklinde alır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 222
2007 214
2000 249
1997 247
Ekonomi

Köyün ekonomisi "tarım ve hayvancılığa dayalıdır" dersek yalan olur. On yıllarda Arsa-arazi rantı başta olmak üzere yolunu şaşırmış Avrupacı,kurban-ramazan parası, önemli yer teşkil eder. Yarsının cebinde çay parası bulunmaz.Bedeva olursa herkes yemek ister. İkliminde etkisi ve tarım arazilerinin elverişli olması sebebi ile köyde buğday ve arpadan başka bir tarla ürünü yetişmez. Nohut yetiştiriciliği de Irak meselesi ile birlikte dibe vurmuştur. Köylülerimiz % 90'nını dışardan almak harcinde kendi ahçelerinde yetiştirdikleri ürünlerle(salatalık, domates, fasulye...) kendi ihtiyaçlarının büyük çoğunluğunu karşılamaktadır. . Ayrıca köyün yakınlarında bulunan bağlardan elde edilen kaliteli üzümlerlede bağcılık fliyeti gerçekleştirilmaktedir. Bu bağlardan elde edilen pekmezler gerek kendi kullanımlarında gerekse satılarak ihtiyaçların karşılanmasında önemlidir.Birde her hafta A.Mehmet Kalın ın balığa ya da bağa gelmesiyle haftalık en az 2 kişi artar. Sonuç olarak, nufus genelde azalarak artan bir grafik çizer.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Metin Karatay
2004 - Metin Karatay
1999 - Sadettin Akyel
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi bulunmakla birlikte sağlık personeli bulunmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz