Karasu Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri - Karasu Köyü Karayazı - Karasu Köyü Hakkında Bilgiler - Karasu Köyü Resimleri
Erzurum
Bilgiler
Nüfus 509 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25850
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Karayazı

Karasu, Erzurum ilinin Karayazı ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Köyün ismi içinden geçen Karasu ırmağından gelir.Köyde Yıllardan Beri Cemaldin Aşiretine Bağlı insanlar bulunmaktadır.Karasu köyü ağaçlandırma bakımından yok denecek kadar azdır.Köyün yapısından dolayı kayalık bir bölgeye sahiptir.Karasu köyünün tarihinden bu yana malesef bir sosyal tesisi olamamıştır.

Köyün Kültür Zenginliği: Öncelikle Kültürün ne anlama geldiğini ve bu halkın kültürüne nasıl bağlı kaldığını aşağıdaki terimlerden anlayalım. Sözcük olarak kültür, “bir toplumda geçerli olan ve gelenek halinde devam eden, her türlü duygu, düşüce, dil, sanat, yaşayış unsurlarının tümü, belli bir konuda edinilmiş, geniş ve sistemli bilgi” şeklinde tarif edilmektedir. (Meydan Larausse)

Bundan Yaklaşık 50-60 Sene öncesi dedelerimiz kız alıp vermede ,düğünlerde ,sünnetlerde,şenliklerde bütün köyün mensupları bir araya gelir ve eğlenirlerdi.Ve Sene 2009 Değişen hiçbirşey yok İnsanlar yine birbirlerine bağlı yine eğlencesinde, üzüntüsünde, iyi gününde ,kötü gününde hep yan yana olan bir millettir. Köyümüzde Öne çıkan Kültürler; -At Sporları -Dengbejlik(Türkü Anlamınada Gelebilir). -Kürtçe'ye tamamen bağlı kalmak. -Hayvancılktan Geçim Sağlamak. -Vb.
Coğrafya

Erzurum iline 103 km, Karayazı ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köyümüzün Coğrafi bakımdan Büyük Ve verimli bir araziye sahip olduğu gözlenmektedir.Coğrafi konumunda ,Yüksek bir yerleşim yerinde bulunup köyün iç tarafları kayalık dış taraflarıda tarıma el verişli topraklara sahiptir.Köyümüzde Elverişli topraklar olmasına rahmen insanlarımız topraklarına hiçbirşey ekmemektedir.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Karasal iklim: Kıtaların orta kesimlerinde deniz etkisinden uzak yerlerde, ve Kuzey Yarım Küre'de etkili olan iklim çeşitidir. Kışları soğuk ve karlı geçer, yazlar ise özellikle Orta Asya'da ve Anadolu'da sıcak ve kurak geçer, Türkiye'nin büyük bir kısmında özellikle İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olur.

Karasal iklimin görüldüğü yerlerde kış erken başlar ve ortalama olarak 90 gün karın yerde kalma süresi vardır. Yazlar da kış kadar erken başlar ve sıcaktır fakat nem az olduğundan dolayı bu sıcaklık fazla hissedilmez, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık ve yıllık sıcaklık farkı çok fazladır. Köyümüzün iklim durumuda budur.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 512
1997 471
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ekonomik konuda canımızın çok yandığını belirtmekte fayda vardır.Çünkü köyümüzde hayvancılık dışında bir gelir kaynağı yoktur.Bu kondan dolayı insanlarımız çok sıkıntı çekmektedir.kendi köyümüz ve Civar Köylerde beraber olmak üzere herhangibir iş kapısı bulunmayıp,insanları zor durumda tek meslek üzerinde ,zor koşullarda yaşamaya mecbur bırakılmaktadırlar.Bu konuda Tavsiyemiz ve tek çıkar yolumuz köy Enstitülerinin geri getirilmesidir.

1940-1946 arasında köy enstitülerinde 15,000 dönüm tarla tarıma elverişli hale getirilmiş ve üretim yapılmıştı. Aynı dönemde 750,000 yeni fidan dikilmişti. Oluşturulan bağların miktarı ise 1,200 dönümdü. Ayrıca 150 büyük inşaat, 60 işlik, 210 öğretmen evi, 20 uygulama okulu, 36 ambar ve depo, 48 ahır ve samanlık, 12 elektrik santralı, 16 su deposu, 12 tarım deposu, 3 balıkhane, 100 km. Yol yapılmıştı. Sulama kanalları oluşturularak enstitü öğrencilerinin uygulmalı eğitim gördüğü çiftliklere sulama suyu öğrenciler tarafından getirilmişti.

Tekrar Neden olmasın..
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

[[2009] - Mâlik Gözmen
1999 - Malik Gözmen
1994 - efendi atalay
1989 -efendi atalay
1984 -malik atalay

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bir Diğer Canımızı Sıkan ve bizleri üzen olay da Alt yapı sorunumuzdur. -Evet köyde ilkokul var. Fakat bakıma çok ihtiyacı da var. -İçme Suyu Şbekesi Yok:İçme Suyu şebekesi olmayınca düşünün neler oluyor.. a-)Çamaşır Makinası b-)Bulaşık Makinası c-)Şohben (en önemlisi) d-İnsanlar Ellerinde kovalarla eve su taşımak zorunda kalıyorlar.ü e-)Vb. -Ptt Şubesi:İnsanlarımız bir mektup atmak için , bir mektup almak için, Para çekmek için vs. İlçeye gitmek zorunda bırakılıyorlar. -Sağlık Ocağı:Sağlık ocağı en önemli konulardan bir tanesidir.Fakat köyümüzde bulunmayıp insanların kendi kendilerine yaşam mücadelesi vermeleri beklenmektedir. -Elektrik var (Fakat Çok Kesiliyor) -Telefon Konusunda sıkıntımız Yok. -Yollarımız Yeni Asvaltlanmıştır. Bu bir Özeleştiri Değildir Bu köyümüzün Haketmediği yerlerde olduğunu göstermektir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.