Karataş Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karataş Köyü İmranlı resimleri - Karataş Köyü İmranlı hakkinda bilgilerKarataş, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köydeki Zerikiler Tunceliden Sivasa göç etmişlerdir.Hormek, Pulan, Balan, Hemoçık gibi kabilelerin baglı olduğu Hıran Aşiretinin Zerıki kolundan gelirler.Tunceliden geldikleri köyün ismi Koyun Uşağıdır.Eski ismi ise Zerikandır.İşte Zerikan adı buradan gelir.Zerikan köyünün olduğu bölgeye Aşağı Hıran derler.Hıranlıdırlar.Orta Köyde türbesi bulunan Seyit Pervanenin dedesi olan Ali Dost'un türbesi ise Tunceli Zerikan Köyündedir.Mezarı köylüler tarafından onarılmış, Türbe haline getirilmiştir. Zerikan köyü bugün de Ali Dost Ocağına bağlıdır.Çevre köyleri ise Baba Mansurludur. Hıran-Zeriki aşireti tarafından kutsa sayılan 6 kara yılandan iki tanesi Düzgin Baba dağında, iki tanesi Zerikan köyünde, iki tanesi ise İmranlıdadır.

Kültür

Karataş Köyü İnanç olarak İmranlı İlçesindeki diğer Köyler gibi Alevidir.İnanışlar, Yemek Kültürü, Karataş Köylülerinin göç ederek geldiği, Dersim Tunceli yöresi ile aynıdır.Gağant Bayramı Karataş ve diğer Dersim Kökenli köylerin en önemli geleneklerinden sadece birtanesidir.Karataşlıların ana dili Kırmancadır.

Glora Şir/Bawiko, Gırık/Haşıl, Qavut, Kömbe/Niyaz, Aşure Çorbası en yaygın yemekleridir.

En önemli Gelenek/Uygulamalar ise;

Gağant / Yılbaşı Bayramı

Muharrem Orucu ve Aşure / Rojê Mıxarrem û Aşûre

Hızır Orucu / Rojê Xızır

Cem Ayini / Ayinê Cem

Coğrafya

Sivas iline 125 km, İmranlı ilçesine 21 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500
2000 200
1997 130

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.