Karayakup Köyü Hakkında Bilgi Çelebi Kırıkkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çelebi Karayakup Köyü Bilgileri - Karayakup Köyü Hakkında - Karayakup Köyü Tanıtımı - Karayakup Köyü Resimleri


Karayakup, Kırıkkale ilinin Çelebi ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:ÇELEBİ

İl: KIRIKKALE

İle Uzaklığı:59km

İlçeye Uzaklığı:6km

Rakım: 1105 m

Tarihi

Köyün adı Keskin ilçesinden buraya gelen üç kardeşten biri olan Yakup'tan gelmektedir. Anadolu Türkmen obalarından olan bu köy; Halk arasında ve diğer komşu köyler arasında Öteoba veya Gavobası diye de bilinir. Aslen Kayseri/Uzunyayla veya Sivas tarafından gelen Türkmenlerdir. Türkmen göçlerinden önce köye ilk yerleşen topluluk apdallar diye de bilinen çalgıcılar olmuştur. Köye yerleşen kabilelerin sıralaması tam bilinmemekte olup Haceliler, Arınıklar, Serinler, Beşdeliler, Kayseri Pınarbaşı'ndan gelen Halikaler, Kırşehir / Akpınar'dan gelen Kel Ali ve Kel Abdullah kardeşler diye bilinen Köremezliler, Çitlik'ten Eserkaya kabilesinden gelen Kadirler, yine Çitlik 'ten Uluçay kabilesinden gelen Ese Goca ve Kaman/Buğüzden Yüzüaklar gelmişlerdir. Göçebe yapıya sahip olduklarından önceleri hayvancılık yaygın iken daha sonraları yerleşik hayat sebebi ile bağ, bahçe ve hububat ekimi de yaygınlaşmıştır.

Kültür

Köy; misafir sever bir köy olup eski örf ve adetler konusunda titizdirler. Dini hayata önem verirler. Köyden yetişmiş meşhur dini şahsiyetler olarak Hacıeli Goca, Hatip Süleyman Araz, Hacı Abdullah Dinç ve Zekeriya Serin'i sayabiliriz. Bayramlar eski adetlere göre kutlanır. Askere gidenlere harmanyeri denilen alanda hoca eşliğinde dualar okunur ve yemek verilir. Cenazelerde ve düğünlerde mutlak iştirak edilir. Cenaze sahibine yardım edilir yemekler verilir. Düğünler cuma günü namazdan sonra bayrak kaldırma töreni ile başlar.cumartesi günü okuntucu denilen misafirler karşılanır davul zurna en önemli çalgılardır.cumartesi öğleden sonra nişan yapılır ve pazar günü gelin almaya gidilir ve düğün biter. Meşhur yemekleri; "Kestirme aşı" yayla çorbası, yaprak sarması.düğürcek. pekmezden yapılan pelite.Tarhana aşı,Bulgur pilavı, Kabak gülü dolması, Kuru kabak dolması, Topalak, Hedik. Patlıcan ve domates turşusu.

Coğrafya

Kırıkkale iline 59 km, Çelebi ilçesine 6 km uzaklıktadır.ayrıca köyden yeni bir yol bağlantısı vardır oyoldan uzaklığı ise 4 km dir

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 151
1997 147

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - .... : Ramazan DİNÇ
2004 - 2009 : Osman SERİN
1999 - 2004 : Zalif YÜZÜAK
1994 - 1999 : Mehmet BAĞRIYANIK

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bozuk olup 20 senedir asfatsızdır. Köyde elektrik ve telefon bulunmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Karayakup Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz