Karayün Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Karayün Köyü - Karayün Köyü Hakkında - Karayün Köyü Tanıtımı - Karayün Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: SALİH SEÇİL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (346) 273 35 03

Cep Telefonu: 0 (546) 840 55 03


Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 387

İle Uzaklığı: 29 km


Tarihi

Sivas merkezinden Karayün’e Eğri Köprü üzerinden geçilerek gidilir. Eğri Köprü, Sivas’ın güneyinde, doğudan batıya doğru eğimli Kızılırmak üzerinde 12. Yüzyılda Selçuklular tarafından yaptırılmıştır. Sivas’a giriş yönündeki araziden biraz yüksekte olan köprü, çok hafif bir yükseltiyle metrelerce devam eder. En yüksek noktasına ulaştığında yaklaşık 130 derecelik bir açıyla sola döner. Önceki yükseltiye göre daha dik bir eğimle araziye sıfırlanır. 15’in üzerinde kemere sahip köprünün ortasındaki kemerleri hem genişlik hem de yükseklik olarak büyür. Üzerinden ancak geniş bir kamyon geçebilir. Kesme taşlardan yapılmıştır. 800 yıldan fazla süredir yaşamakta olan Eğri Köprü’nün Karayün Bucağı’nın ulaşımda yaşamsal önemi vardır. Karayün Bucağı, Sivas’ın günyedoğunsunda yer alır. Sivas-Karayün arası 28 Km’dir. Karayün Bucağı’nın kesin olarak tarihi bilinmemektedir. Ancak, Karayün’de yer alan ve Karayün’ün adına da kaynaklık oluşturan Karahöyük ile Karayün’ün üst bölgesinde yer alan taşlardan oyulmak suretiyle yapılmış iki katlı Kale köyün tarihinin çok eskilere dayandığına işaret etmektedir. Karayün Bucağı’nın tarihi İ.Ö. 3. Yüzyılda Sivas’ı egemenliğinde tutan Roma İmparatoru Diocletianus dönemine kadar dayanmaktadır. Karayün adı; köyün alt bölümünde yer alan ve yığılarak yapılmış olan Karahöyük’e yörede “yuğ” (yığmaktan geliyor) adı verilmektedir. “Karayuğ” kavramı, zamanla Karayün şeklini almıştır. Köyün adı gerçekte kül renginde olan ve Kültür Bakanlığı tarafından arkeolojik kazısının yapılmasını bekleyen Karahöyük’ten (Karayuğ) gelmektedir. Bu höyükte arkeolojik kazılara başlanılması Karayün’ün tarihine net olarak ışık tutacaktır.


Coğrafya

Sivas merkezine 28 km. uzaklıktadır. Sıkışık ve derinlemesine yerleşim düzeniyle her yöne yayılan Karayün Bucağı; esas itibariyle doğu-batı hattı boyunca yol üzerinde yerleşimini açmaktadır. Köyün güneyinde “pur” adı verilen ve altı derin mağaralarla ve su kaynaklarıyla dolu olan bir kireç taşı tepe yığını bulunmaktadır. Bunu günyedoğu bölgesinde “ziyaret” adı verilen ve üzerinde bir yatır mezarı bulunan yüksek kayalık bir tepe izlemektedir. Köyün sırtını dayadığı doğu bölgesi ise eskiden büyük ardıç ağacı ormanlarının bulunduğu “güneyler” adı verilen ve bugün altında kömür madeni olduğu sanılan tepeliklerden oluşmaktadır. Bu tepeliklerin arka sırasında “Kuz” adı verilen ve meşe palamutlarından oluşan küçük çaplı bir orman yer almaktadır. Ziyaret ile Güneylerin arasında yaklaşık 60-70 metre yüksekliğinde şelale bulunmaktadır. Şelalenin suyu ilkbahar döneminde artmakta, yazın azalmaktadır. Yazları sıcak olan şelale suyunun altında keyifli banyo yapmak ve kayalar üzerinde güneşlenmek olanaklıdır. Köyün günlük temizlik su gereksinimi, Pur’un altından gelen ve kalsiyum oranın yüksekliği nedeniyle yöre halkınca “Acı Su” olarak nitelendirilen su kaynağından karşılanır. Acı Su, yazları serin, kışları ise sıcaktır. Köyün içeçecek su gereksinimi, “Sırmalı Oda” adı verilen bölgedeki tatlı su kaynağından karşılanmaktadır. Sırmalı Oda adı verilen bölgedeki, taşlara oyulmuş tarihi mağaralar görülmeye değerdir. Karayün Bucağı’na çevresinde bulunan çok sayıda köy bağlıdır.


Gelenekler

Günümüzde Karayün'de yaşayan halk geleneklerine bağlı bir yaşam tarzı benimsemiştir. Yöre'ye özgü yiyeceklerden bazıları bir tür Türk yöresel bayram tatlısı olarak yapılan Çilli Çorba, Bir tür Türk tahıl yemişi olan kavurga ve yine bir börek çeşidi olan kömbe dir. 1980' li yıların ortalarına kadar çevre köylerden gelen insanlar ;Karayün'de toplanarak belli zamanlarda Tezek örme, Buğday çekme gibi çalışmalara katılır ve köpek yarışları ,at yarışları,güreş ,cirit atma gibi sosyal etkinliklerde bulunurlardı.Günümüzde artık bu etkinlikler yapılmamaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardırkanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yok ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yok sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.