Karayurt Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri İli Köyleri - Karayurt Köyü Sarız- Karayurt Köyü Hakkında Bilgiler - Karayurt Köyü Resimleri
Kayseri
Bilgiler
Nüfus 123 (2007)
Koordinatlar
Posta Kodu 38660
Alan Kodu 0352
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Sarız

Karayurt, Kayseri ilinin Sarız ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyde yaşayan halk, 1865 İskan'ı ile göçebe hayattan yerleşik hayata geçen Avşar Türkmenleridir. Halep Türkmenleri içinde, Recepli Avşarları diye bilinen kolun Kocanallı oymağına mensupturlar.
Coğrafya

Kayseri iline 146 km, Sarız ilçesine 16 km uzaklıktadır. Köyün yaylası Maşat, Orta Dağın arkasında yer alır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 123
2000 221
1997 196
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Kültür

Köye yerleşimin nispeten yeni bir zamanda olması nedeniyle, Oğuz-Türkmen kültürünün izleri dil, gelenekler ve yaşantı açısından son yıllara kadar oldukça canlı bir şekilde yaşanmış ve gözlenmiştir.

Köyü temsil edebilecek baskın kültürel motifler olarak; Dadaloğlu ve Avşar Türkmenlerinin iskanına ilişkin öykü ve şiirler, Adana-Kayseri kültürel ekseninde yaygın bilinen Çukurova halk öyküleri ve deyişleri, düğün gelenekleri, çomçalı gelin gezmesi-yaylaya çıkma gibi mevsimlik ritüeller, yörede son derece yaygın bir ortak değer olarak halen süren ağıt yakma geleneği ve muhtemelen Orta Asya'dan bu güne kadar izleri kalabilmiş özgün bir Türkçe kelime dağarcığı sayılabilir.

Özellikle 1980'lerden sonra çok sayıda ailenin büyük kentlere ya da yurt dışına gitmesiyle ve televizyonun da etkisiyle bir zamanlar içine kapalı sosyal ortamda korunabilen kültürel değerler /bilgilerin kaçınılmaz olarak zayıfladığını/unutulmaya yüz tuttuğunu söylemek mümkündür.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - HİLMİ BOZBIYIK
2004 - Hüseyin Özkan
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz