Kargıcak Köyü Milas Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kargıcak Köyü Milas Bilgileri - Kargıcak Köyü Hakkında - Kargıcak Köyü Tanıtımı - Kargıcak Köyü Resimleriİlçe: MİLAS - İl: MUĞLA

Köy Muhtarı: İsmail DEMİR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Telefon:
558 02 90

Cep Telefonu:
0532 766 35 53


Muğla
Bilgiler
Nüfus 206 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 48200
Alan Kodu 0252
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Muğla
İlçe Milas
Web Sitesi

Kargıcak, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür. Kargıcak köyü, Milas ilçesine 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tarihi LABRANDA ören yerine bu köyün içinden geçen asfalt yolla ulaşılır. Köyün geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık büyük bir öneme sahiptir. Köyde zeytin yağı fabrikası mevcut olup salamura zeytincilik de yapılmaktadır. Köy yaklaşık 100 haneden ve nüfus olarakta 250 ile 350 arasında bir nüfusa sahiptir. Köyün gençleri okumakta ve sanayi sektöründe çalışmakta, orta yaşlı halkta tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Köy sürekli ilçeye, Kızılcayıkık, Bahçeburun, Kırcağız köylerinin hudutları içinde kalan ovadan tarla alıp tarlalara ev yapıp oralara taşınmak suretiyle o köylere göç vermektedir ama Kargıcak köyüyle ilişkileri kopmadığı için onlar Kargıcak'lıdır. Köyde 3 derslikli bir okul vardır. Köyde en çok zeytin yetiştirilmektedir. Bahçelerde portakal ve mandalina, ayva, nar, üzüm yetiştirilmektedir. Ayrıca, ovada tarlalarda tarım ürünleri karpuz, kavun, karnıbahar, lahana, marul, domates, biber, salatalık, börülce, fasulye, ıspanak v.b sebzeler yetiştirlmektedir. Yeni yenide köyde şeftali ve erik ağacı dikimine başlanmıştır.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi vardır

Coğrafya

Muğla iline 80 km, Milas ilçesine 11 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 206
1997 205

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İsmail DEMİR
2004 - Üzeyir Sezer

1984 -Feyzullah Coşgun

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz