Karlı Köyü - Kavak - Samsun

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karlı Köyü Hakkında - Karlı Köyü Resimleri - Samsunun Köyleri
Karlı, Samsun ilinin Kavak ilçesine bağlı bir köydür.


Tarih


Köy nüfusunun bir kısmı Kafkasya'dan göç eden çerkes vubihlardan oluşur.Oğuz /Türkmen Oymaklarının Listeleri: Bu listelerdeki isimler Türkmen oymaklarının serüvenini daha iyi anlamak için gereklidir. Kayseri bölgesindeki Türkmen oymaklarını anlayabilmek için başta Maraş, Sivas, Yozgat ve Adana olmak üzere civar illerin kayıtlarına bakmak, hatta Doğu Anadolu, İran ve Azerbaycan Türkmenleri ile Hazar ötesi Türkmenleri hakkında da bilgi sahibi olmak şarttır. Türkmen oymaklarının isimlerinin insanı şaşırtan bir şekilde birçok yerleşim yerinde karşımıza defalarca çıkmaktadır. Bu da göstermedir ki, yurdumuzun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine uzanan her bölgede Türkmen oymaklarından parçalar yerleşik hayata geçmekte ve hatta Irak, İran, Azerbaycan, Afganistan, Balkanlar ve Türkmenistan’a kadar büyük bir coğrafyada Türkmen topluluklarının birbirleriyle akraba olduğu gerçeği önümüze çıkmaktadır. Kayseri yöresi Yörük-Türkmenlerin listesinde bulduğunuz ve ilgilendiğiniz bir obayı bu listelerden takip ederek yurdumuzun nerelerine yerleştiğini ve hatta şu an ülkemiz dışında olan ülkelerin hangisinde aynı obaların parçalarının bulunduğunu takip edebilirsiniz.


Kültür


CANİK SANCAĞINDA TÜRKMENLER:


Samsun vilayeti kavak ilçesi ve türkmen köyleri


1-Karanto (Kavak) 2.Ağcakilise (Kavak) 3. ( Karacalu karacalar )(Kavak) 4.Başkent (Kavak) 204.Ahurlu (Kavak) 5.Bayındır “ 6.Bey Timür (Kavak) 7.Bektaşlu “ 8.Çayırlu “ 9.Hacılı “ 10.İdrislü “ 11.Karlu “ 12.Kayı “ 13.Muhsinlü “ 14.Murat Beylü “ 15.Zekeriyalı “ 16.Kara Yusuf (Kavak 17.Büyük Çukur 18.Küçük Çukur


Coğrafya


Samsun iline 57 km, Kavak ilçesine 7 km uzaklıktadır.


İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfusu:


2000-168


1997-178

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


> 2004 -

> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

posta kodu: 55850


Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
 

KaRDeLeN

Özel Üye
#2
Karlı Köyüyle İlgili Haberler
- Yaşar Doğu Kimdir - Yaşar Doğu Resimleri

Yasar Doğu, 1913 yılında Kavak İlçesi'ne bağlı Karlı Köyü'nde doğdu. Babasını küçük yasta kaybetti. Kimsesiz kalan annesi, oğlunu da yanına alarak, Emirli Köyü'ne geldi ve orada ikinci evliliğini yaptı. Yaşıtlarıyla burada güreşe başladı. Sami Aker Pehlivan, Yasar Doğu'daki kabiliyeti tespit ederek onunla ilgilendi ve ona taktik öğretti.

1936 yılında Ankara'da askerliğini yaparken, güreş kulübüne girdi ve minder güresine başladı. Güreş kulübündeki hocası Faik Dura hoca oldu. 1938 yılında askerliğini bitirdi ve kulübü adına lisans çıkartarak güreşlere katılmaya başladı. Milli Takim antrenörü Onni Pellinen, onu ilk gördüğünde stilini beğenerek milli takıma aldı.

Artik Yasar Doğu, özlemle beklediği ay yıldızlı mayoyu giyerek, Türk Milli Takımı'na hasretle beklenen dereceler kazandıracak ve güreş tarihimizin efsane kahramanları arasına girecektir.