Karlı ve Soğuk Havalarda Araç Kullanma Teknikleri

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karlı ve Soğuk Havalarda Araç Kullanma Teknikleri

Konu İçerisinde Bulacaklarınız:buzlu yolda nasıl araba kullanılır,güvenli sürüş,güvenli sürüş teknikleri,güvenlik sürüş ipuçları, ileri sürücülük teknikleri, kar yağdığında araba nasıl sürülür,Karda Araba Kullanma, Karda Araç Kullanma,Karda Nasıl Araba Kullanılır?, Karda Nasıl Araç Kullanılır?, Karda Nasıl Otomobil Kullanılır?, Karda Otomobil Kullanma, Karlı Hava, Karlı Havada Araba Kullanma, Karlı Havada Araç Kullanma, Karlı Havada Nasıl Araba Kullanılır?,Karlı Havada Nasıl Araç Kullanılır?,karlı havalarda araba sürmek,karlı havalarda araç kullanma,kışın nasıl araba kullanırım, Pratik Bilgiler, püf noktaları, soğuk havalarda arabayı nasıl kullanmalıyım,yararlı bilgiler

Ülkemizde kış aylarında, özellikle Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgeleri başta olmak üzere hava sıcaklıklarında ciddi düşüşler meydana gelmektedir.

Soğuk hava koşullarında, dizel araçlarda yakıt donması ve yakıt filtresinin şişmesi gibi sorunlara rastlanmaktadır.

Bu konuda rahat ve sorunsuz bir kullanım amacıyla dizel yakıt kullanan araç sürücülerinin dikkatini çekmek istediğimiz birkaç konu bulunmaktadır.

1. Araçlarınızda sadece EN590 (Euro Diesel) veya eşdeğer yakıtlar kullanınız.

2. Yakıt depolarınızı mümkün olduğunca maksimum seviyede tutmaya çalışınız.

3. Eğer mümkünse araçlarınızı kapalı yerlere park ediniz.

4. Gün içinde araçlarınızı bir defadan fazla çalıştırmaya dikkat ediniz.

5. Araçlarınız bir gün veya daha fazla süre kullanılmayacaksa bir kişinin aracı çalıştırmasını sağlayınız.

6. Eğer periyodik bakımınızı yaptırmadıysanız aracın bakım kilometresini geçirmeden araç bakımınızı yaptırtınız.

Genel bir hatırlatma olarak kış aylarında araç sürüşü ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer koşulları da aşağıdaki gibi sizler ile paylaşmak isteriz.

* Dizel araçlarda kızdırma lambası sönmeden kesinlikle aracınızı çalıştırmayınız.
* Sabah ilk hareketten önce yaklaşık 2 ila 3 dakika gibi bir süre aracınızı rölantide ve gaza basmadan çalıştırınız.
* Eğer araç üzerinde kar var ise seyir halinde görüşü kısıtlamaması için mutlaka temizleyerek hareket ediniz. (Tavanda anten var ise temizleme esnasında dikkat edilmeli.)
* Hareket etmeden önce aracınızın camlarında buğulanma varsa, klimayı faal duruma getirip dış sirkülasyon ve cam konumunu kullanarak kısa süre içinde buğuyu giderdikten sonra hareket ediniz.
* Hava sıcaklığının 0 °C’nin altına düşmesi beklenen durumlarda aracınızı park ederken; direksiyonu kaldırım yönüne çevirip, aracı viteste bırakınız. Kesinlikle el frenini devreye sokmayınız.
* Soğuk havalarda aracın silecek lastiklerinin cama yapışıp yırtılmaması için park esnasında silecek kollarını kaldırınız veya gazete kâğıdı koymak suretiyle sileceklerin cam ile temaslarını kesiniz. Kış aylarında aracı çalıştırdıktan sonra hemen sileceklerinizi kullanmayınız. Camdaki buzlanmanın çözülmesini bekleyiniz.
* Karlı havalarda lastik hava basıncının normal değerden 1 veya 2 PSI yüksek olmasına dikkat ediniz.
* Karlı yolda mümkün olduğu kadar aracınızı düşük devirde kullanınız.
* Karlı yollarda dik inişlerde en düşük viteste ve gaz vermeden (rölantide) inmeye dikkat ediniz.
* Otomatik şanzımanlı araçlarda karlı yolda dik inişlerde inişin meyline göre D1 veya D2 konumunu tercih ediniz.
* Kar veya yağmur sebebi ile kaygan zeminli yolda ABS’li araçlarda fren yapmaktan çekinmeyiniz.
* Soğuk havalarda silecek fıskiyelerinin su atmaması durumunda cam su deposu, bağlantı hortumları veya fıskiye memeleri içinde bulunan su donmuş anlamına gelebilir. Eğer ısrarla fıskiyeye basarsanız cam su motorunun yanmasına sebep olabilirsiniz.
* Zincir takılması gereken durumlarda, zincirin montajını tam ve eksiksiz yaparak sıkılığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ABS sensoru veya fren hortumları ve çamurluk hasar görebilir.

Güvenli sürüşler dileriz.
 

#2
Karda nasıl araç kullanılır ?

Kış aylarını yaşadığımız şu günlerde kar ve buz bazı sürücülerin korkulu rüyası haline gelebiliyor. Yazıda bahsedeceğimiz birkaç sürüş tekniği ile kaygan zeminde araç kullanmayı daha kolay hale getirebilirsiniz.


Kış aylarını yaşadığımız şu günlerde kar ve buz bazı sürücülerin korkulu rüyası haline gelebiliyor. Yazıda bahsedeceğimiz birkaç sürüş tekniği ile kaygan zeminde araç kullanmayı daha kolay hale getirebilirsiniz.

Karlı zeminlerde en iyi tutunmayı kış lastikleri sağlıyorlar. Ayrıca bu lastiklerin sadece kar ve buzlu zeminde değil, hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü durumlarda daha iyi frenleme ve tutunma performansı verdiğini unutmamalıyız.

Karda araç kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur sürüş stilinizi değiştirmek olmalı. Aracınızı asfaltta kullandığınız şekilde kullanmanız kontrolü kaybetmenizi kolaylaştıracaktır. Fren ve gaz pedalının sert kullanımından ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınmalısınız. ABS sistemine sahip bir aracınız varsa frene sonuna kadar basmaktan çekinmeyin.

Sistem tekerleklerinizin kilitlenmesini önleyecektir ve yönlendirme imkanı bulabileceksiniz. Eğer aracınız eski tip fren sistemine sahipse, fren pedalına hafif hafif dokunarak lastiklerin kilitlenmesini engellemeye çalışın.

Manuel vitesli bir araç kullanıyorsanız debriyajın sert kullanımı aracın dengesini bozabilir. Bu sebeple fren ve gaz pedalında olduğu gibi debriyaj pedalını da olabildiğince yumuşak kullanın.

Vites geçişlerini devir yükseltmeden yapmanız patinaja düşmenizi engelleyecektir. Patinaja düştüğünüz durumlarda ise ayağınızı gaz pedalından çekin ve aracın tekrar yere tutunmasını bekleyin.

Yokuş aşağı indiğiniz durumlarda ise inişe başlamadan hızınızı ayarlayın ve kontrolsüz bir şekilde yokuşa girmeyin.

Aracın motor fren gücünden yararlanmak ve lastikleri kilitlemeden hafif fren yapmak iniş için en uygunu.

Karlı zeminlerde yolculuğa başlamadan uygun bir alanda ani fren yapmanız zeminin kayganlığı hakkında fikir vereceğinden sürüş stilinizi ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

Yağış durumunda trafikte diğer sürücüleri uyarmak için sis lambalarınızı ve farlarınız yakmanız doğru bir davranış.

Don olayının yaşandığı bölgelerde, silecekler ile camın arasına bir karton koymanız cama yapışmalarını engelleyecek ve daha hızlı bir şekilde yola çıkabilmenize imkan sağlar.

Görüş alanınızı tamamen kapatan buğu ise kış günlerinin diğer sıkıntısı. Camlarınızda oluşan buğudan, araç kaloriferinden gelen sıcak havayı ön cama üfleterek kurtulabilirsiniz. Klimalı araçlarda ise klimayı çalıştırıp ön cama üfletmeniz yeterli olacaktır. Yeni model araçların çoğunda bu sorundan tek bir düğmeye basarak kurtulabiliyorsunuz zaten.

Kar lastiği şartKışın kar yağmasa da, aracınız elektronik ve mekanik gelişmiş çekiş sistemleriyle de donatılsa da 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kış lastiği kullanılmalıdır. Bunun nedeni sadece kış lastiklerinin yaz lastiklerine göre özel profillerinin olması değildir. Yaz lastiklerinin malzemesi düşük sıcaklıkta sertleştiği için yola tutunması zayıflar.

Kış lastiklerinin ise üretildikleri malzeme daha yumuşaktır ve soğuk hava şartlarında kuru asfalt veya karda tutunmayı artırır.

Kış lastikler yola daha iyi tutundukları için yaz lastiklerine göre durma mesafesini de yarı yarıya düşürmektedir.

Burada yazılanlar karda araç kullanırken dikkat etmeniz gereken ve hayatınızı kolaylaştıran ufak ipuçları. Ancak siz yine de karlı günlerde mecbur kalmadıkça otomobilinizi kullanmayın ve toplu taşımayı tercih edin.