Karnım ne zaman ortaya çıkacak?

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karnım ne zaman ortaya çıkacak?
10.gebelik haftası sizin gebe olduğunuzu pek göstermez. Gebelik dışardan çok hafif belirginleşmeye başlar. Gebelik 12 haftadan sonra küçük leğeni aşacağı için, dışardan gebelik daha çok birinci trimesterin son haftalarında ortaya çıkar. Yüzünüzde ve memelerdeki değişim dikkatli gözlerden kaçmaz. Artık, sabah bulantıları azalmaya başlasa da bazı gebelerde daha uzun süre devam edebilir. Bu haftalarda gebelik hormonlarının da etkisi ile anne adaylarında sinirlilik gibi ruhsal değişiklikler de gözlenebilir. Daha ileriki haftalarda bu yakınmalar gerileyecektir.
Fetüs 10. haftada, 7 haftadaki boy uzunluğunun iki katına ulaşmıştır. CRL: 60 mm�dir. Ayak uzunluğu 10 mm�dir. Ağırlığı 14�15 gramdır.
Artık belli başlı eklemlerin oluşumuna bağlı olarak bebek anne rahminde serbestçe hareket etmektedir. Fetüs çok küçük ve hareketlerin şiddeti çok düşük olması nedeni ile bu hareketler anne tarafından henüz hissedilmez. Ancak ultrasonda izleyebilirsiniz. Bu haftada safra salgılanmaya başlar.
Gebeliğin ilk haftalarından itibaren kan volümü yani yoğunluğu artar. Bu artmış kan yoğunluğu kalbin işini arttıracağından kalp atım hızı da artar. Ayrıca vücudun alt kesimlerinde, karında ve memelerde varise benzer variköz damarlar daha da belirginleşmeye başlar.


Alinti...