Karşıyaka Köyü Milas Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karşıyaka Köyü Milas Bilgileri - Karşıyaka Köyü Hakkında - Karşıyaka Köyü Tanıtımı - Karşıyaka Köyü Resimleri
İlçe: MİLAS - İl: MUĞLA

Köy Muhtarı: Yüksel SOYUER

Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Cep Telefonu:
0542 844 5506

Muğla
Bilgiler
Nüfus 263 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 48200
Alan Kodu 0252
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Muğla
İlçe Milas
Web Sitesi

Karşıyaka, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Aslında daha önceleri karşıyaka ile derince köyleri tek bir köydü.köy ortaköy,kışlacık ve karşıyaka mahallelerinden oluşmaktaydı.1950 li yıllarda muhtarlık çekişmelerinden(küçük hafız ve değirmenci ahmet arasında) dolayı karşıyaka adıyla ayrı bir köy olarak ortaya çıktı. adının karşıyaka olması:köy diğer iki mahalleye(ortaköy,Kışlacık)göre yamaçta olmasından dolayı karşıyaka adının verildiği.bir diğer iddia da karşıyaka diğer iki mahalleden ortadan geçen bir çayla bölünmüş olmasından.karşıda kalmış olmasındanda dolayı bu adın verildiği varsayılmaktadır. köyün tarihçesinin dört-beş yüzyıla dayandığı tahmin edilmektedir.köyde geçen yüzyılın başında rumlarında oturduğu,kurtuluş savaşının kazanılmasından sonra rumların köyü terkettiği. evlerini yerli halka bıraktığı bilinmektedir. köyde şimdi bulunmayan camii den ve eski çeşmelerden anladığımız kadarıyla köyün 1800 lü yıllarda çok canlı ve hareketli olduğunu anlamaktayız.ayrıca köyün sokaklarındaki yolların bugüne kadar bile bozulmadan gelebilen döşemelerle kaplı olmasının bir zamanlar köyün nekadar zengin ve gelişmiş olduğunu bir kezdaha anlıyoruz. 1970 yıllara kadar sağlam olarak gelebilen fakat şimdi bulunmayan üç su kuyusu da bu iddialarımızı doğrulamaktadır.(yusuf özçetin)

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.köyün gerçektende kendine özgü yemekleri yok gibidir.daha ziyade sebze ve ot yemekleri meşhurdur.

Coğrafya

Muğla iline 87 km, Milas ilçesine 18 km uzaklıktadır. köy dağların eteğinde kurulmuştur.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 263
1997 262

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz