Kasımağzı Köyü Hakkında Bilgi Şalpazarı Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kasımağzı Köyü - Kasımağzı Köyü Şalpazarı - Kasımağzı Köyü Hakkında - Kasımağzı Köyü Resimleriİlçe: ŞALPAZARI

İl: TRABZON

Kasımağzı, Trabzon ilinin Şalpazarı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Kasımağzı Köyünün adı iki rivayete dayanır. Bunlardan: 1- Köye ilk karın daha çok Kasım ayında yağması ile birlikte soğukların bu ayda başlaması ve kış rüzgârlarının bu ayda esmesi nedeniyle bu soğuklara "Kasım ayazı" deniliyormuş, Zamanla bu deyim "Kasımağzı" olarak değişip köyün adı olarak kalmıştır. 2- Köye ilk yerleşenin "Kasım Ağa" adında biri olduğu ve bundan dolayı köyün bu kişinin adını aldığı söylenmektedir.

Kasımağzı köyü ağasar yöresindeki diğer köyler gibi çepni köyü olarak bilinir. Çepniler’den bahseden en eski yazılı kaynak, 1072-1076 yılları arasında Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan ‘Divanü Lügat-it Türk’tür. Kaşgarlı’ya göre Çepni Boyu; Oğuzlar’ın yirmi iki boyundan yirmi birincisidir. Çepni, Üçoklar’ın en büyüğü olan Kök Han’ın dördüncü oğludur. Kaşgarlı'daki Oğuz Boyları adlı eserde Çepni tanıtılırken; ”Nerede düşman görse durmayıp savaşan” şeklinde tanıtılmıştır. Ongunu(Sembol) ”Sunkur", Ülüşünün(şölendeki et payı),Sol karın yağı,sol yanbaş olduğu belirtilmiştir. Çepniler Orta Asya'dan beri darı ekmeğini biliyorlardı. (Tariğ-Tariğ Lağ) tarla adı, bu tariğden gelmektedir. O zamanlar buğday, arpa ve diğer tahıllar ekilmiyordu. Yiyeceklerin başında hayvansal ürünler, av ürünleri, ceviz ve bol miktarda bal gelmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Trabzon iline 75 km, Şalpazarı ilçesine 8 km uzaklıktadır. Kasımağzı köyünün Güneyinde Dorukkiriş, kuzeyinde Düzköy, Batısında Ağasar deresi doğusunda köyün mezrası ile çevrili olup doğu-batı ekseninde dik bir yamaca kurulmuştur. Şalpazarı ilçesi köyün kuzeyinde, Sis dağı Güney-batısında kalmaktadır. Coğrafi yapı bakımından arazisi son derece engebeli büyük bir bölümü orman veya fındıklarla kaplı olmasına rağmen tarla tarımı ve fındık üretimi yapmak suretiyle köy halkı bu topraklardan en iyi şekilde yararlanmaya çalışmaktadır.

İklim

Genel olarak her mevsim yağışlıdır, ortalama sıcaklık yaz aylarında 20-25 oC, kış aylarında 5-10 oC civarında olur. Bu ısı derecelerinden de anlaşıldığı gibi iklim yazları ılık ve sıcak, kışları ise ılık ve soğuk geçer.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 374
1997 337

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkı ticari amaçla Fındık üretimi, kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla da mısır, patates, kabak, karalahana ve fasulye üretimi yapmaktadır. Köyde yetişen meyve türleri; elma, armut, kiraz, erik, ayva, dut, üzüm, ceviz, fındık, karayemiş(taflan)

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mehmet Demirtürk
2004 - Mehmet Demirtürk
1999 - Hasan Kurukız
1994 - Hasan Kurukız
1989 - Neşet Çoban
1984 - Mustafa Arslan

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz