Kaşlıca Köyü Maden Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kaşlıca Köyü Maden - Kaşlıca Köyü Hakkında - Kaşlıca Köyü Tanıtımı -Kaşlıca Köyü Resimleri
İlçe: MADEN - İl: ELAZIĞ


Köy Muhtarı:Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok
Elazığ
Bilgiler
Nüfus 854 28 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 23400
Alan Kodu 0424
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Maden

Kaşlıca, Elazığ ilinin Maden ilçesine bağlı bir köydür.


Coğrafya

Kaşlıca köyü Elazığ'a 72, Maden'e 22 km. uzaklıktadır. Köyün eski ismi Goroz'dur. Eski ismini, köyde cevizlerin bol olmasından almıştır. Kuruluş tarihi kesin bilinmemektedir. Kaşlıca köyü, Aresi, Güryan, Bük ve Merkez olmak üzere dört mezradan oluşmaktadır. Mezraların tamamı aynı güzergah üzerindedir. Yaklaşık 200-250 haneden oluşmaktadır. Köyün komşuları; doğusunda İncebayır, batısında Kayalar ve Tekevler, güneyinde Karatop, kuzeyinde Örtülü ve Kayaönü köyleri bulunmaktadir. Ünlü çeşmeleri de vardır, pizbilik çeşmesi çok önemlidir. Hem içme hem de tarla suvarmak için kaynaktır.
İklim

Karasal iklim hüküm sürer. Yazları kurak ve sıcak, kışları yağışlı ve soğuk geçer. Kışın çokça kar alan bir köydür.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 854
1997 576
Ekonomi

Köyün ekonomisi hayvancılığa dayalıdır. Kaşlıca köyü, dağ köyü olması nedeniyle fazla ekili araziye sahip değildir. Ancak yaz aylarında serin bir havaya sahip olduğundan daha çok Elazığ ve diğer şehirlerde çalışan köylü ler burda tatil yapmayı tercih ediyorlar Kaşlıca köyünün geçim kaynağı 1940'lı yıllardan başlayarak 2000 yılına kadar taşı toprağı altın olan ve Türkiye'de halen ayakta duran Eti Maden İşletmeleri'nin (Etibank) anası olan Ergani Bakır İşletmeleri ve Şark Kromlar İşletmelerinde çalışarak geçimlerini sağlamışlardır. Bu Güzide İşletmeler kapanınca, başta Kaşlıca köyü olmak üzere, tüm yöre halkı bu durumdan ciddi şekilde etkilenmiş ve işsizlik had safhaya ulaşmıştır.ancak son yıllardaki eğitimli gençler sayesinde köyün maddi geliri de artmış durumdadır
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyün muhtarlığı, Osmanlı padişahları gibi babadan oğula geçmakte olup, köyde muhtarlığa pek fazla rağbet olmamaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

2009-Turan BAYSAL
2004-Turan BAYSAL
1999-Turan BAYSAL
1994-Şaban BAYSAL
1989-Şaban BAYSAL
1984-Şaban BAYSAL
1979 Şaban BAYSAL
1974 Şaban BAYSAL
1969 Şaban BAYSAL
1965 Şaban BAYSAL
1959 Şaban BAYSAL

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün (Aşağı mahalle) içme suyu iki farklı kaynak suyundan temin edilmektedir,mahallelere yapılan çeşmelerle hizmet vermektedir. Yusuflara ait olan bölgeden getirtilen kaynak suyu bir kısım haneye (konut içi) verilmiştir.

Kanalizasyon şebekesi yoktur. Bu ihtiyaç, açılan küçük çukurlarla giderilmektedir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağıbinası olup hizmet vermediğinden kullanılamaz hale gelmiştir, sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve telefon santrali vardır.

Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz