Kaşlıca Köyü Tut Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kaşlıca Köyü Tut - Kaşlıca Köyü Hakkında - Kaşlıca Köyü Tanıtımı -Kaşlıca Köyü Resimleri


Adıyaman
Bilgiler
Nüfus 1049 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 02350
Alan Kodu 0416
Yönetim
Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Adıyaman
İlçe Tut

Kaşlıca, Adıyaman ilinin Tut ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köy adını,eteğinde kurulduğu dağdan almaktadır. Bu dağ insan kaşına benzer. Bu yüzden köye Kaşlıca denmiştir.300 yıllık geçmişi olduğu bilinir.Tut ilçemize bağlı OĞUZLARIN KAYI BOYUNDAN KARAKEÇİLİ AŞİRETİNDEN gelen insanlarca kurulmuş yaylımlı,köseli,öğütlü,boyundere,kaşlıca,tepecik,ç iftlik köylerini ilk kuran insanlardır.Türkiyenin en büyük aşiretlerindendir.Köyümüzü kuranlar ilk selçuklu akınlarıyla anadoluya yerleşen OĞUZLARIN KAYI BOYUNDAN KARAKEÇİLİ AŞİRETİDİR.KARAKEÇİLİLER Osmanlıyı kuran asli unsur kabul edilir.doğu ve güneydoğuda urfa elazığ erzurumda yoğun yaşayan bit TÜRKMEN aşiretidir.KARAKEÇİLİLERİN Adıymanda ve ilçelerinde de 18 köyü olduğu bilinmektedir.Köyümüz ve köseli köyü KARAKEÇİLİ aşiretinin emini(amini)kolundan gelen insanlardır.Karacadağ siverek bölgesinden gelerek köseli ve tepecik(tirintil)köyünü kurmuşlardır.Köyümüzde TÜRKMEN gelenekleri ve görenekleri canlıdır.Türkiyenin en geniş aşiretlerinden olan KARAKEÇİLİLER şenliklerle urfa,kırıkkale,söğütte buluşmakta ve ERTUĞRUL GAZİYE bağlılıklarını bildirmektedir. Köyün adının nereden geldiği tam bilinmesede 300 yıldır karakeçililer yerleşmişlerdir.


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri BESNİ TUT Köyleriyle aynıdır.
Coğrafya

Adıyaman iline 50km, Tut ilçesine 5 km uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1049
1997 827
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hüseyin Atalay
2004 - Hüseyin Dinç
1999 - Mahmut Ertaş
1994 - Mahmut Ertaş
1989 - Mahmut Ertaş
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz