Katranlı Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri - Katranlı Köyü Tekman - Katranlı Köyü Hakkında Bilgiler - Katranlı Köyü Resimleri


Erzurum
Bilgiler
Nüfus 488 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25560
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Tekman


Tarihi

Köy ilk kurluşunda 12 hane olarak kurulmuş daha sonra çoğalmış olup köyden göçenler hariç şuan 90 hane olmuştur. Başta Erzurum ,Bursa Ve İstanbul olmak üzere yaklaşık 200-250 hanesi köyden şehre göç etmişlerdir.sadece yazın köylerini ziyarete gelmektedirler. Köyün adı petrol üründen biri olan katran dan gelmektedir.1963-1967 yıllara kadar buradan çıkarılan katran hasta (ayağında yara vb)olan hayvanların ayağına sörülerek ilaç olarak kullanmışlar.Ayrıca katranlı köyün 1km ilerisinde Nıft deresi bulunup orasıda ismini bir petrol ürünü olan neftten almaktadır.Bu petrol akıntısı çıplak gözle bile görünmektedir.bunu ıyı degerlendırmek lazım

kÖYÜN BAŞLICA AİLELERİ VE KULLANDIKLARI SOY İSİMLER 1) Mala Huse Hawse (Mala Telhe Seyh)

Yaylacı , Yaman , Muş

2)Male Arıfe Sinan

Sinanoğlu, Göngür

3)Mala Mele Zülfi

Özer , Bingöl, Karatepe ,kızılyar

4)Mala Demıkan

Keleş ,Dalga , Yıldırım

5)Mala Bezıkan

Dündar , Yılmaz

6)Mala Dadaşan

Sağlam , Karakuş ,Demir

7)Mala Kale

Kamer , Karataş ,Bulut

8)Mala Use Azo

Akbaba , Akkaya, Karakaya ,Sarıgül, Çelik ,Dalda

9)Mala Mahmude hulo

Gökalp

10)Mala Saide Alıke

Avcı

11)Mala Usıbe Xele

Koçbaş ,Kıracı

12)Mala Haciye Fate

Karakuş, Dumlu , Polat

13)Mala Mıhamede Ahmede sofi

Tepe

14)mala Keye

Handemir

15)Mala Xeme

Küçüker

16)mala sefer özer
Kültür

KATRANLI'da diğer köylere göre taş çok olduğu için köylüler çok iyi taş atar ve iyi nişan tutarlar köyün gençleri taşla oynan QAZİ ,NAV ŞEQ , MOK ve Odunla oynan KUDANDIN,MUMQAR ayrıca kışın buzun üstünde KAP(aşık)

-EVLİLİK-

Köymüzde Geçmişte başlık parası olmakla beraber son yıllarda kaldırılmıştır.evliliklerin büyük kısmı görücü usulu ile olmaktadır.genç sevdigi kızı direkt anne ve babasına söyleyemez kendisinden kuçuk kız kardeşine veya bır arkadasına sevdiği kızı soyler oda gencin annesine durumu söyler ,anne baba da bu dogrultuda hareket ederek kız tarafına düşünelerini aktarır.Eğer uygun görürlerse evın yolunu verirler(gelip isteyebilirsiniz)daha sonra buyukler gider Allahın emrı peygambein kavliyle kızınızı oğlumuza isteriz derler.munasipse tamam derler,erkek tarafının alacağı altın mıktarınıve çeyizi belirledikten sonra fatıha okunur ve tatlı yenıldıkten sonra ısteme faslı bıter.

NİŞAN(Şirani):her iki ailenin mensupları anlasarak aralarında bir gun tayıntayin ederler.Erkek tarafı davet etmek ıstedıği eş,dost akrabalarına davetıye nıtelığinde ya bir şeker ya da çikolata gönderir ,daha sonra erkek tarafında toplanan kışiler hep birlikte kız evine giderler.Bura yemek yenmeden önce kız tarafından erkek tarafının alması gereken eşyadan ya da karalaştırılan altından indirim yapmalarını isterler,anlasma saglandıktan sonra yemek yenir çay içildikten sonra nişana gıdenler takıları takarlar.
Coğrafya

Erzurum iline yazın dağ yolunda 37km ve kışın aşağı yoldan(pasinler-köprüköy yolu üzeri) 166 km,Katranlı köyü Tekman ilçesine 11 km uzaklıktadır.

Geçmiş yıllarda yapımına başlanan Erzurum – Tekman Karayolunun tamamlanması halinde İlçe merkezine bağlayan yol mesafesi yaklaşık olarak 1/3 oranında kısalmasını sağlayacağından ulaşım alanında büyük bir rahatlama sağlayacaktır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yazlar serın kışlar ise soğuk ve oldukca sert gecer.yılın 6 ay'ı karla kaplıdır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 55
2000 488
1997 676
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. tarımın köy ekonomisi içindeki payı oldukça küçüktür.bu oran yüzde 10 geçmemektedr.Genellikle büyükbaş ve küçük baş hayvancılığı yapılır.mera b.baş ve k.baş hayvancılığı için oldukça elverişldir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

_binali küçüker...tel.05348552125

-Ekrem AKKAYA

-Şefik YILMAZ

-Maksut SARIGÜL

-H.Yahya KAMER(vekıl muhtar)

-Huseyın GÖKALP

-Gıyasettin AKBABA(4 dönem)

-Reşit KARATEPE

-Zahit KARATEPE

-M.REŞİT GÜNGÖR(SİNANOĞLU)

-Sadi DALDA

-Huseyın YILDIRIM

_Hasan KONAK
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.Fakat yeterli sayıda sınıf ve öğretmen olmadığından 5. sınıftan itibaren taşımalı eğitim yapılmaktadır.olumsuz şartlarına rağmen bu okuldan mezun olanlar arasında kamu yönetimi, mühendis , öğretmenlikler başta olmak üzere diğer çeşitli mesleklerde 15 e yakın kişi yetişmiştir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.