Kavacık Köyü Dursunbey Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kavacık Köyü Dursunbey Bilgileri - Kavacık Köyü Hakkında - Kavacık Köyü Tanıtımı - Kavacık Köyü Resimleri
İlçe: DURSUNBEY - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Demografik Bilgiler:
Nüfusu:

2000/799

1997/784
İle Uzaklığı:

100 km
İlçeye Uzaklığı:

23 km
Rakım:

m
Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 799 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 10800
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Dursunbey
Web Sitesi

Kavacık (bucak merkezi), Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

200 yıllık bir tarihe sahiptir. Osmanlı imparatorluğu zamanında bugünkü Kavacık Köyünün bulunduğu bölge için, iki çeşit isim kullanılıyordu. Bursa İli Mustafa Kemal Paşa (Kirmastı) Kasabasının bulundukları yöreye Sincar yüzü Kavacık ve çevresine de Söğüt yüzü denilmekteydi. Zamanında Sincar yüzünden söğüt yüzüne gelen Sincaroğlu şimdiki köyün bulunduğu yeri yurt olarak seçer ve burada Kavacık köyünün kurulmasını sağlar. Bu köyün en eski mezar taşı üzerinde bulunan tarih 1198 olduğuna göre köyün bu tarihten önce kurulduğu söylenmektedir. Sincaroğlu ve ailesi bu bölgede tek kendileri bulundukları için köyün etrafındaki yerleşim yerindeki komşuları ile de ilişkilerini iyiye götürmek isterlerse de yakın bir yerleşim yeri olan Şabanlar köyünde bulunan Zılgıtoğlulları o zamanlardaki güçlü yerleşim yerlerinden biri olan şimdiki Şabanlar köyü ile de ilişkilerini götürmek isterler. Kavacık nahiyesinin doğusundaki büyükçe bir ova olan Karatalan ovasındaki çayırlarda otlayan büyükbaş hayvanlardan olan sığır sürülerinin bir birine zarar vermesi üzerine bu büyük otlak çayırının hepsi benim olacak gibi sözlerle Sincaroğlulları ve Zılgıtoğlulları bir birlerine haber gönderirler. Bu durum tatlıya bağlanamamış ve Zılgıtoğlulları Şabanlar Köyünün kuzeyinde bulunan Karatalan ovasının otlakıyesi için kendi sığırlarının otlatılması için Sincaroğlu’nun sığırlarının girmemesini ister, fakat Sincaroğlu bu durumu kabullenmez. Bunun üzerine Sincaroğlu ile Zılgıtoğulları arasında büyük bir sürtüşme olur bu hoşnutsuzluklar kavgaya döner, silahlı saldırılara döner. Silahlı kavgada Sincaroğlu Kavacık Köyünü terk ederek Kepsut ilçesinin yakın bir yeri olan Kaymakam çiftliğini alır, fakat orada kalmayarak Bigadiç İlçesinin İskele Kasabasına yerleşir. Bu büyük kavgadan sonra Kavacık nahiyesine Kavgalı denilir. Adını da bu kavgadan alan Kavgacık sonralarda Kavacık deyimine döner.


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Balıkesir iline 100 km, Dursunbey ilçesine 23 km uzaklıktadır.Doğusunda Umurlar Köyü, batısında Meydançayırı Köyü, güneyinde Şabanlar Köyü, kuzeyinde Süleler Köyü bulunmaktadır.


İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfu

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 799
1997 784

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Arif Çetin
2004 - Abdullah Avcı
1999 - Arif Çetin
1994 - Arif Çetin
1989 - Kemal Bakır
1984 - Ali Çetin

Altyapı bilgiler

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz