Kavacık Köyü Yenipazar Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kavacık köyü bilgileri - kavacık köyü tanıtım - kavacık köyü resimleriKavacık, Bilecik ilinin Yenipazar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyümüz, Bilecik İli'ne Yenipazar İlçesi'ne bağlı yaklaşık 70 haneli bir köydür. 1987 Yılında Yenipazar İlçe olmadan önce Gölpazarı'na bağlıydık. Köyümüzün tarihi bilinmemekle birlikte çok eski tarihlerde kurulduğu tahmin edilmektedir. Bir söylentiye göre, Yörüğün birisi Kavacık'ın bulunduğu yerde keçilerini otlatıyormuş. Her taraf balta girmemiş orman olduğu için keçisini kaybetmiş ve aramaya çıkmış. Sonunda ağaçların arasında cennet gibi bir yeri keşfetmiş. Yukarki bunarın suyunu görmüş ve buraya yerleşmeye karar vermiş. Böylece ilk gelen Yörük daha sonra akraba ve dostlarını getirerek çoğalmışlar.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Bilecik iline 76 km, Yenipazar ilçesine 18 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 165
1997 179
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
 

H

hamit

#2
Selamlar ben konyanin kulu kazasindan hamit, Ben eski gecmisimi arastirdim benim dedem yani babamin dedesi Bilecik kavaktan gelmis gelenler 3 kardesmis kara hasan isiminde bir kisiymis soyatlari köseymis böyle eski gecmisini bilen yasli dedeler varmi bilen arkadaslar ve amcalar varsa yazsinlar
hepinize selamlar