Kavaklı Köyü Çatalzeytin Kastamonu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri-Kavaklı Köyü Çatalzeytin-Kavaklı Köyü Resimleri-Kavaklı Köyü TanıtımıKavaklı, Kastamonu ilinin Çatalzeytin ilçesine bağlı bir köydür.


İlçe: ÇATALZEYTİN - İl: KASTAMONU


Demografik Bilgiler:


İle Uzaklığı:123 km


İlçeye Uzaklığı:23 km


Rakım:880 m


Tarihi

Köyün ormanlık oluşu ve kavak ağacının kolay yetişmesinden isminin kavaklı verildiği ve köyün kuruluşunun yaklaşık 300 yıl öncesine dayandığı hakkında görüşler vardır.

Kültür

Köyün gelenekleri Çatalzeytinin diğer köylerinde ve Sinop Ayancık köylerinde de görülmektedir. Özellikle davul zurnalı düğünler eskiden beri ortak kültürü oluşturmuştur. Yörenin özel yemekleri vardır. Bunlardan bazıları, mısır ekmeği, taşfırında yapılan özel somunları, Kara Lahana ile yapılan yemekler, mısır kırması bulgur ve kuru fasulye karışımı özel çorbası, lokma tatlıları, hamur işleri ve börek çeşitleri...

Coğrafya

Kastamonu iline 123 km, Çatalzeytin ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Batı Karadeniz iklimi hakimdir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 89
1997 81

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi 1960 yılların sonunda YSE trafından kurulmuştur. Köyde kanalizasyon şebekesi ise 1990 lı yılların başında köy halkının kendi gayretleri ile kurulmuştur. Köye elektrik 1986 yılında, 1989 da ise sabit telefon gelmiştir. Köye ulaşımı sağlayan yol yarıya kadar asfalt olup diğer yarısı ise şose stabilizedir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz