Kavakören Köyü Çatalzeytin Kastamonu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri-Kavakören Köyü Çatalzeytin-Kavakören Köyü Resimleri-Kavakören Köyü TanıtımıKavakören, Kastamonu ilinin Çatalzeytin ilçesine bağlı bir köydür.


İlçe: ÇATALZEYTİN - İl: KASTAMONU


Demografik Bilgiler:


İle Uzaklığı:104 km


İlçeye Uzaklığı:4 km


Rakım:165 m


Tarihi

Köyün eski adı Zakro'dur.Daha sonra Mamlay ve Akçay adını alan köy, günümüzde Kavakören köyü olarak isimlendirilmiştir. Çatalzeytin'in Osmanlılar döneminde bu köy civarında kurulduğu bilinmektedir. Bazı kaynaklar ise Ginolu Kalesi civarında kurulduğunu yazmaktadır.Akçay'dan köyün 2008'deki nüfusu 168 olarak geçmektedir.Köy Çatalzeytin'in yüz ölçümü bakımından büyük köylerindendir.Yemekleri:Müzmüldek(diken ucu),Mamlaylu.....

Kültür

Tanınan ve çoğu kişi tarafından hala yapılmakta olan MAMLAYLU isminde yemeği vardır.Mısırunuyla yapılan bu yemek oklovayla tencerede karıştırılarak pişirilir...

Coğrafya

Kastamonu iline 104 km, Çatalzeytin ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 127
1997 92

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve |hayvancılığa]] dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - FİKRİ ÇETİN


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz