Kavurgalı Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Keskin Kavurgalı Köyü Bilgileri - Kavurgalı Köyü Hakkında - Kavurgalı Köyü Tanıtımı - Kavurgalı KöyüKavurgalı, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Oguzların, bozulus boyuna baglı,dulkadirli aşiretine mensup ,kavugalı yörük türkmen köyüdür. köyü ,Kavurgalı oğulları aşireti kurduğu için , adını oradan almaktadır.

Kültür

Peygamberimizin mübarek sakalı şerifi bulunmaktadır.ramazan aylarında ziyarete açılır.YEMEK VE TATLILARIMIZ.omaçlı dürümü . Sac arası yağlı ve yagsız KÖMBESİ . kuru üzümü,pekmezi, üzüm şırasından yapılan ekşisi . soba üstünde pişirilen yassı içli çiğ köftesi, haşlanarak pişirilen elma büyüklüğünde yuvarlak içli çiğ köftesi veya pişirilmeden yenen çiğ köftesi . Kabak parçalara ayrılarak kabuğuyla kazanda haşlaması yapılırarak kaşıkla yenir. buna TASMA denir. pekmez çüven otuyla kaynatılarak ÇALMA denen reçel türü bir marmelat yapılır. kışın ekmeğe sürülerek yenir. ÇILBIR denen bir yemeğimiz vardır. unutuyordum, DÖNDERME. yufka ekmeğin içine yumurta kırılır ve katlanır.tavada eriyen tereyağının içine bırakılır.altı ve üstü çevire çevire döndüre döndüre pişirilir. çayla veya ekşiyle yenir. Ha KATMERİMİZ . sacın üstünde tereyğıyla yapılır. SIZGIT denen birşey vardır. Koyunun kuyrugunun eritilmesiyle yağdan geriye kalan posasına sızgıt denir.yufka ekmeğin içine dürülerek yenir. Ha SARIĞIBURMA tatlısı. ağza alınca dağılır gider.çok hafif bir tatlıır. UNHELVASI yemeye deger bir tatlımızdır. HOŞAF-KOMPOSTOLARIMIZ da çok çeşitlidir.Mesela,üzüm,kayısı,ayva,armut,vişne,eri k vs.hoşaflarımız yemeklerin yanında zevkle içilir. BATIRMA.Tencerede tereyağı eritilir. bol miktarda pekmez konularak kaynatılır. sıcak bazlamalar parça parça kırpılarak içine atılır. daha sonra başka boş bir kaba çıkartılır. çatalla yenir.BATIRMA daha ziyade sahur yemeğidir. BONCUK VE ÜÇKEN MANTISI . boncuk mantısı yoğurtlu, üçken mantısı da salçalı yapılır. OYUNLARI. Keskin halayı, sinsin,çelik çomak, aşık oyunu,birdirbir, saklambaç, kör ebe,saya gezme,cirit,kemer veya palaska oyunu, yüzük oyunu, ceket kolundan yıldıza bak oyunu,yassı taş parçasıyla sinike oyunu,seksek oyunu,ip atlama,koltuk kaya fırlatma,beştaş oyunu,topaç çevirme oyunu,vb.

Coğrafya

Kırıkkale iline 47 km, Keskin ilçesine 20 km uzaklıktadır, rakım 1125 m

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

2000-378
1997-1261

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Kavurgalı Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz