Kayaaltı Köyü Hakkında Bilgi Hacıbeştaş Nevşehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hacıbektaş Kayaaltı Köyü - Kayaaltı Köyü Hakkında - Kayaaltı Köyü Tanıtımı - Kayaaltı Köyü Resimleri
İlçe: HACIBEKTAŞ

İl: NEVŞEHİR


Köy Muhtarı: SIDKI YAZICI

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000- 442

1997- 638

İle Uzaklığı: 63 km

İlçeye Uzaklığı: 18 km

Rakım: 1150 m


Adının kaynağı
Köy adını üzerinde yaşadığı coğrafyadan almaktadır. Köyün altı tamamen kayadır. Köydeki mevkiilerden bir tanesinin adı "Kayanın Başı" dır. Yukarı Çeşme civarı tamamen kayadır. İlk yerleşim bu bölgeye yapıldığından, köye, kayanın altı anlamında Kayaaltı adı verilmiştir.

Tarihi

Köye ilk yerleşim Irmak Bucağı yerlileri tarafından yapılmıştır. Köye İlk Yerleşimler 1700 Leren Sonra Olmustur. Bunları Nufus Kayıtlarından 1844 Doğumlu İnsanları Artık Kayaaltı Doğumlu Olarak Görmekteyiz.köy avşar türkmenlerinin herikli aşireti tarafından kurulmuş.ve nevşehirdeki avşar köylerinin nerdeyse tamamı herikli türkmenlerindendir.avsarobasi.com adlı sitede de bu köyün herikli olduğu bilgisine ulaşbilirsiniz.ilçenin hırkatepesildelik,karaburç,karaburna,kütükçü,kızıl ağıl,kösektaş köyleride Avşar Türkmenlerinin herikli aşiretine mensuptur.


Coğrafya

Kayaaltı Köyü, Nevşehir ili, Hacıbektaş ilçesine bağlı olup, Ankara-Kayseri asfaltının, Kapadokya ve Kızılırmağın kuzeyinde, Orta Anadolu Platosu`nun tam orta kesiminde yeralır. Nevşehir iline 63, Hacıbektaş ilçesine 18 km uzaklıktadır.


Ekonomi

Köyün ekonomisi Tarım ve Hayvancılık' a dayalıdır. Olumsuz ekonomi şartları tüm ülkede olduğu gibi köy insanını köyü terk etmeye zorlamıştır. 1960'lı yıllardan başlayarak, hemen hemen her haneden en az bir kişi iş edinip para pul sahibi olabilmek umuduyla köyden ayrılarak dünyanın çeşitli bölgelerine yerleşmişlerdir. Köy dışında yaşayan Kayaaltılıların sayısı köyde yaşayan Kayaaltılıların sayısını çoktan geçmiştir.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak kullanilmamaktadir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.