Kayaarkası Köyü Yenice Karabük

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yenice Kayaarkası Köyü - Kayaarkası Köyü Hakkında - Kayaarkası Köyü Tanıtımı - Kayaarkası Köyü ResimleriKayaarkası, Karabük ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı bağlı olduğu Yenice ilçesine göre Arı Kayası adıyla bilinen dik kayanın arkasında kaldığı için bu adı almaktadır.Yenice ilçesinden bakıldığında görünen sarp kayanın arka kısmına düşmektedir.Köyün yaklaşık 200-300 yıl önce Yortanpazarı beldesinden göçenleden kurulduğu bilinmektedir. alakası yok çeltik köyünden göçmüştür adı ise ömerdir

Kültür

gelenekleri;dağ sporları yemekleri`; kara mancar , malay,patpat ekmeği,furın çorbası .

Coğrafya

Karabük iline 50 km, Yenice ilçesine 20 km uzaklıktadır.Karabük-Zonguldak karayoluna uzaklığı ise 5 km dir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde 5 adet çalışır durumda ve 120.000 kapasiteli tavuk/piliç üretme çifliği bulunmaktadır.

Ulaşım

Köye bağlı mahalle olan Kayadibi İstasyon Mahallesinde Tren istasyonu ve Çamlaraltı Durağında DDY durağı bulunmaktadır.Karabük-Zonguldak karayolundan ayrıldıktan sonra uzaklığı ise 5 km dir


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. bundan yıllar önce vardı.. Köyde, içme suyu şebekesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz