Kayabaşı Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri - Kayabaşı Köyü Köprüköy - Kayabaşı Köyü Hakkında Bilgiler - Kayabaşı Köyü ResimleriErzurum
Bilgiler
Nüfus 669 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25340
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Köprüköy

Kayabaşı, Erzurum ilinin Köprüköy ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün esas adı Ermenice Sivri Kaya anlamına gelen KERİNKAR'dır. Çok eski bir yerleşim yeri olan Kayabaşı Köyünde tarih öncesi kalıntılar Aras Nehri'nin kıyısında Urartulardan kalma olduğu tahmin edilen Koşka Qiza Qıral adıyla bilinen bölgededir. Köyün güneybatı tarafında bulunan kayalıklarda, daha önceden yaşam sürüldüğü düşünülen derin mağaralar bulunmaktadır. Mağara duvarlarında eski hayvan resimleri ve çizimleri bulunmaktadır.

Köyün güneydoğusunda, Maşhat tabir edilen, Ermenilere ait mezarlık bulunmaktadır.

Köyün içinde, Şeyh Abdülkerim Efendi (AKYÜZ)'ün Ziyaretgahı(Merqed) bulunmaktadır. Şeyh Abdülkerim Efendi, 93 Harbi sırasında ailesiyle birlikte Kayseri Tomarza'ya gelmiş, daha sonra geri dönmüştür. O tarihlerden itibaren kurduğu medreseyle bölgede ilim adamları yetiştirmiştir. Bu kişiler arasında; Rıza Şimşek (Erzurum Eski Milletvekili), Molla Alaaddin (Karayazi Xalyas Köyü), oğlu Şeyh Zaid Efendi, Taşkesenli Şahabettin Efendi (Hasankale Axa Köyü), Muhammed Sıddık Belet (Horasan Müftüsü namıyla maaruf) bulunmaktadır. Fethullah Gülen Hocaefendi'de medreseyi bir dönem ziyaret etmiştir. Şeyh Abdülkerim Efendi 1950 yılında vefat etmiştir.
Kültür

Köyün gelenek ve görenek'leri hakkında bilgi yoktur.

Köyün meşhur yemekleri arasında; Keşkek (Buğday,nohut,et,tereyağı), Halise (Uzun süre karıştırılıp kaynatılmış Keşkek)Patile(Hamur,mirtoğe/peynir), Beşi(Hamurişi), Köfte-i Derewin (Kırık Buğday, üzerine Çortan), Xaşil (Kırık Buğday), Kebab-i Tavi (Kurutulmuş Et [Durme], patates, lavaş ekmek) bulunmaktadır.

Köyde yetişen meyveler; xulutırşk (Can Erik Benzeri), Dendik Reş (Ayı Yemişi), Kırkoç (Tadı Kivi Benzeri, dikenli bir bitki), Karçin (Yabani Küçük Armut), Şillan (Kuşburnu) olup bitkiler arasında Kerenk (Boğa dikeni), Toptopik (Kerenk benzeri) Rubes (Işkın), Cağ, Gullik (Çiriş), Tırşok, Spınk, Gezgesk (Isırgan Otu), Peri Kesimi (Dolması yapılır), Sırkok (Pazı), Gari, Merajo (Kuşkonmaz) bulunmaktadır. Köyün ağalığını 2007 yılına kadar Abdurrahman Karasal yapmıstır ondan sonra yerine kardeşi sülhettin karaşal gecmiştir.

vekaletmen köyün ağalığını ayrıca cok sevdiği yeğeni selim karaşal a devretmiştir.ayrıca

Coğrafya

Erzurum iline 72 km, Köprüköy ilçesine 16 km uzaklıktadır. Köyün 1 km aşağısından Aras Nehri geçmektedir. Köyün üst tarafı Palut denilen Mazı ağaçlarıya kaplı olup Orman Muhafaza Alanı'na alınmıştır. Orman alanı içerisinde Gani tabir edilen doğal kaynaklar bulunmaktadır. Orman alanı içinde Vari Zeyni tabir edilen, mesire yeri mevcuttur.

Erzurum - Horasan yolundaki tarihi köprü'yü geçince, sağa Muş-Karayazı yoluna dönülüp Dereyolu (Rusyolu) takip edilerek, Yağan Beldesini geçtikten sonra Anayoldan sola dönülerek 1 km tepeye çıkılarak köy merkezine varılır.

Kerinkar ile Alaca Köyü arasında, köye yaklaşık 1 km mesafede, yüzölçümü yaklaşık 5.000m2 olan derin bir krater gölü bulunmaktadır (Golla Kırko). Bu gölde yabani ördekler yaşamaktadır.

Köyün aşağısından akan Aras Nehri'nde ağırlıklı olarak sazan, yayın, canar ve alabalık bulunmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

İlk kar genellikle Ekim ayında tutmakta, Nisan sonuna kadar devam etmektedir. Kışın Sazaq adı verilen, boğazdan esen çok sert bir rüzgara maruz kalmaktadır. Yaz kısa sürmekte ve ot hasadı Haziran ayında başlamaktadır. Buğday hasadı ise Ağustos ayında yapılmaktadır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 750
2000 669
1997 669


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ilk beş sınıf mevcuddur ana okulumuzda vardır ek bina olarak sağlık evi kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır2010 da ek şebeke su ile su sorunu çözülecektir. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.2010 kayabaşı köyüne 32 tane konut yapımı onaylandı isimler bellideğil muhtarın son iratlarındandır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.