Kayabeyli Köyü Baskil Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayabeyli Köyü Baskil - Kayabeyli Köyü Hakkında - Kayabeyli Köyü Tanıtımı -Kayabeyli Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Elazığ
Bilgiler
Nüfus 170 [(2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 23800
Alan Kodu 0424
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Baskil
Web Sitesi
Kayabeyli, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy sakinleri köyleri için eski dönemde kürtçe Reşan ismini de kullanmışlardır.yerleşim tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte ancak osmanlı kayıtlarında Reşit isimli bir şahsn 16. yüzyılda ailesiyle birlikte mezopotamyadan geldiği bir süre diyarbakır daha sonra mevcut köyün (hasan dağı) eteğine yerleştiği. daha sonra aile fertlerinin çoğalmasıyla dere yatağına yakın yere yerleştiği tespit edilmiştir. daha sonra şahsın çocuklar olan ğıdır,lütan,nebi,divi,kaya buraya yerleşerek mevcut köyü oluşturmuşlardır.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Elazığ iline 28 km, Baskil ilçesine 4 km uzaklıktadır.Koy Hasan Dagi'nin uzantilarinin alt tarafındaki düzlükte kurulmustur.
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 170
1997 140
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Elazig ve cevresinin en gosterisli ve lezzetli kirazlari Resan Köyünde yetişmektedir. Ayrica köyün cevizleri ve bali da onemli gelir kaynaklarindandir. Son yillarda kayisiciligin gelismesi ile birlikte köye ait tüm alanlar bahcelere dönüsmüstür.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Rıfat Bozaba
1999 - Şakir BAYDEMİR

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.bunlarla birlikte çevre düzenlemsi vemodernliğiyle örnek köy projesinde ilk ve tek köy olma ünvanını elinde bulundurmaktadır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde ulaşım sorunu olmayan ve diğer köylerden avantajlı olması münasebetiyle sevilen bir köydür.elektrik ve sabit telefon vardır. KAZİM BALLISES

Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz